Stațiunea Băile Felix va găzdui, în perioada 20–21 iunie, ediția a IX-a a Festivalului Național de Muzică Folk „Felix Folk Festival”, un eveniment dedicat muzicii live, poeziei, literaturii și comunității. Festivalul se va desfășura în Piațeta Apollo, între orele 18.00–23.00, iar accesul publicului va fi liber.

Organizat de Asociația Terra Gloria și Asociația de Promovare a Turismului în Stațiunile Băile Felix și Băile 1 Mai, susținut de Primăria Sânmartin, Felix Folk Festival continuă o poveste culturală începută în anul 2017, în Cetatea Oradiei, sub numele Oradea Folk Festival, la inițiativa poetei Mihaela Dindelegan, prin Asociația Culturală Pro Lirica Oradea. Din anul 2022, festivalul și-a găsit o nouă casă în stațiunea Băile Felix, cu sprijinul Primăriei Comunei Sânmartin, condusă de primarul Cristian Laza.

Faptul că festivalul este organizat an de an, fără întrerupere, înseamnă foarte mult pentru acest gen muzical, pentru artiștii care îl duc mai departe și pentru publicul care caută muzică live, poezie, mesaj și autenticitate.

Ediția din 2026 va aduce pe scena din Piațeta Apollo nume importante ale folkului românesc, într-un program gândit pentru publicul larg, turiști, familii și iubitori ai muzicii autentice. Printre artiștii invitați se numără: Mircea Baniciu, Ducu Bertzi, Narcisa Suciu, Alina Manole, Cosmin Vaman, Cristi Dumitrașcu & Andreas, Claudia Șerdan & Jimi El Laco, Trupa cu Valoare Adăugată, Carmen Ifrim Săsărman, Cristina Pantea, Adina Hodișan, Iuliu Ciura, Valentin Ajder, Daniel Făt, Dan Vană, Raul Silaghi, Andrei Arad & Toni Arendaș, Trupa Ta, Grupul vocal „Floare de Lotus” și tineri interpreți formați în cadrul Școlii de canto VINCERÒ.

O noutate importantă a ediției din acest an este organizarea, pentru prima dată în cadrul festivalului, a unui târg de carte. Inițiativa este realizată cu sprijinul lui Valentin Ajder, directorul Editurii EIKON, și al scriitoarei Mihaela Dindelegan din Oradea.

În cadrul festivalului va avea loc și o lansare de carte susținută de Mihaela Dindelegan, autoare a 111 volume de poezie și proză, publicate în decurs de 14 ani.

„Felix Folk Festival nu este doar un eveniment muzical. Este o comunitate. Este locul în care artiștii, publicul, organizatorii, partenerii și prietenii folkului se întâlnesc într-o atmosferă autentică, vie și apropiată. Băile Felix oferă festivalului un cadru special, în care muzica, turismul, relaxarea și cultura se completează firesc”, a declarat Valentin Todor, managerul festivalului.