Au început asflatările pe tronsonul Oradea-Sînmartin - Trafic rutier bară la bară
Asocierea Trameco - Drumuri Bihor - Group DCM - Kuter International Romania, care şi-a adjudecat licitaţia pe cel de-al treilea tronson, cel de lângă Oradea, lucrează de aproximativ două săptămâni pe porţiunea dintre Oradea spre Sînmartin a DN 76. Începând de marţi, s-a trecut la asfaltarea propriu-zisă, fapt ce le-a creat serioase dificultăţi celor care s-au aflat în trafic.
Echipele de muncitori au demarat marţi lucrările de asfaltare pe porţiunea de drum delimitată de sensul giratoriu de la ieşirea din Oradea şi cel de la intrarea în cartierul Tineretului din comuna Sînmartin. Constructorii au efectuat lucrări la ambele benzi de circulaţie pe sensul de venire către oraş, pe o porţiune de aproximativ 1,1 kilometri. În paralel, drumarii au continuat reciclarea carosabilului în interiorul comunei Sînmarin, pentru a putea fi făcută asfaltarea şi aici. Grupul de firme Selina are de finalizat lucrările pe tronsonul Oradea - Hidişelu de Sus până la sfârşitul anului, contractul fiind încheiat pe o perioadă de 90 de zile. Lucrările de la Sînmartin au creat grave dificultăţi participanţilor la traficul rutier, mulţi dintre aceştia renunţând să mai aştepte la coadă şi făcând cale întoarsă către Oradea. De asemenea, mulţi dintre cei care trebuiau să ajungă la Beiuş sau în altă localitate din zonă au ales calea ocolitoare pe la Tinca.
Reamintim că lucrările pe DN 76 au fost abandonate anul trecut de CCCF Timişoara, fiind reluate în luna septembrie în urma organizării unor noi licitaţii de către CNADNR. Tronsonul Oradea - Beiuş a fost împărţit de CNADNR în trei sectoare, două a câte 15 km şi unul de 17 km, şi atribuit prin licitaţie către trei asocieri de firme, astfel încât constructorii să poată finaliza lucrările până la sfârşitul lunii decembrie. Varianta pentru care s-a optat în cele din urmă a fost reciclarea in situ a sistemului rutier existent.
Mai exact, drumul este reparat prin reciclarea la faţa locului a asfaltului existent şi turnarea unui strat nou fără a implica şi lucrări de consolidare a fundaţiei. În urma noilor licitaţii, CNADNR a renunţat la cele 36 milioane euro din fonduri europene pentru reabilitarea ce includea şi fundaţia drumului, hotărând să aloce alte nouă milioane euro din fonduri proprii exclusiv pentru reciclare. CNADNR a anunţat, recent, printr-un comunicat de presă că va monitoriza strict lucrările derulate pe DN76, astfel încât termenele asumate să fie respectate şi începând de anul viitor să se poată circula normal pe DN76.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.