Prefectul şi subprefectul de Bihor au participat, săptămâna trecută, la un interviu legat de absolvirea Institutului Naţional de Administraţie, însă aceştia au precizat că discuţia nu echivalează unui examen de atestare. Ilie Bolojan a precizat că, în această lună, Guvernul va emite o ordonanţă de urgenţă în care vor fi stabilite examenele de atestare a actualilor prefecţi şi subprefecţi pe post. Cel mai probabil, acestea vor avea loc în luna ianuarie a anului viitor. În ceea ce-l priveşte pe subprefectul Traian Abrudan, acesta a precizat că decizia de a rămâne sau nu în administraţie poate să o ia până la 1 ianuarie 2006, când intră în vigoare legea înalţilor funcţionari publici, în acest moment aşteptând ordonanţa de urgenţă care să stabilească atribuţiile fiecărei funcţii în parte. Trebuie precizat că partidul din care face parte Abrudan, PD, analizează posibilitatea nominalizării altei persoane care să ocupe această poziţie, dacă actualul subprefect va prefera să se concentreze pe îndeplinirea atribuţiilor care-i revin din proaspăta funcţie de preşedinte executiv al filialei judeţene. În altă ordine de idei, prefectul Ilie Bolojan a anunţat că, în această săptămână, a depus, împreună cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean Bihor, Ştefan Seremi, documentaţiile necesare adoptării unor hotărâri de Guvern pentru alocarea de fonduri pentru administraţiile publice locale din judeţ. Acesta a adăugat că dacă toate demersurile vor fi finalizate, cel târziu săptămâna viitoare, să fie aprobate aceste hotărâri.