Atenţie, vine gerul!
Vremea se va răci accentuat în toate regiunile ţării, de mâine dimineaţă până miercuri, temperaturile urmând să coboare până la -25 de grade Celsius, în timp ce, mai întâi în sud şi apoi în întreaga ţară, vântul va bate cu putere, viscolind zăpada.
Ministerul Mediului şi Gospodăririi Apelor (MMGA) a remis, ieri, tuturor prefecturilor din ţară o atenţionare meteorologică realizată de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul 5 februarie - 8 februarie, vremea se va răci, "devenind geroasă în toata ţara". Cele mai scăzute temperaturi se vor înregistra în nord şi centru, unde vor coborî până la -20 de grade Celsius, în timp ce în depresiuni minimele ar putea ajunge chiar la -25 de grade Celsius. "La începutul intervalului în partea sudică şi sud-estică a teritoriului, precum şi la munte, vântul se va intensifica, viscolind sau spulberând izolat ninsoarea", se mai precizează în atenţionare.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.