Arterele Oradiei, "tapate" cu maldăre de gunoi
Câte o pastilă pe zi
Potrivit regulamentului de salubritate al Oradiei, este interzisă depozitarea gunoiului pe domeniul public sau privat al urbei. Însă, cum de la orice normă există şi derogări, tot aşa şi unii cetăţeni ai urbei interpretează prevederile regulamentului după bunul plac. Pe două artere ale municipiului, tocmai în centrul Oradiei, concetăţenii certaţi cu bunul simţ depozitează gunoaie în locuri nepermise.
În această situaţie se găsesc strada Primăriei, respectiv strada Madach Imre. Astfel, pe strada Primăriei, deşi există tomberoane şi coşuri stradale, unii orădeni consideră că gunoiul poate fi depozitat oriunde, locul favorit fiind amplasamentul sinagogii. Cât priveşte situaţia străzii Madach Imre, patronii magazinelor şi restaurantelor din zonă, precum şi locatarii imobilelor situate pe strada cu pricina consideră că e mai rentabil să depozitezi gunoi unde apuci, decât să închei un contract de colectare a gunoiului cu operatorul de salubritate. Acestea să fie oare semnale ale neexecutării corespunzătoare a atribuţiilor ce le revin inspectorilor de salubritate? "În zilele următoare, inspectori din cadrul compartimentului salubritate se vor deplasa în locurile menţionate pentru a constata cele sesizate, după care va fi anunţat operatorul de salubritate pentru a colecta şi depozita gunoiul la haldă. Mai mult, vom verifica societăţile comerciale din zonă, precum şi locatarii imobilelor pentru a vedea dacă au sau nu contract cu operatorul de salubritate", a precizat Dan Gherdan, director adjunct, Direcţia Tehnică.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.