Apa caldă, învinsă de temperaturile scăzute
Temperaturile scăzute din ultima perioadă creează disconfort atât autorităţilor locale, cât şi ceţăţenilor municipiului. Astfel, datorită temperaturii extrem de scăzute în dimineaţa zilei de ieri, mai mulţi orădeni domiciliaţi în Oradea pe străzile Doinei, Costache Negruzi, respectiv Nicolae Bălcescu au rămas fără apa caldă, deoarece aceasta s-a „încăpăţânat” să se încălzească la primele ore ale dimineţii.
„Cum se poate aşa ceva? Am aşteptat mai mult de o jumătate de oră să se încălzească apa. Fără nici un rezultat. Foarte puţin s-a dezmorţit. Pentru ce plătim atâta apă caldă? Chiar aşa am ajuns? Ar fi bine ca cineva să ne lămurească cu privire la această problemă?”, a precizat un locatar indignat care ne-a sunat la redacţie. În privinţa acestei probleme, directorul general al SC Eectrocentrale SA, Dragoş Gligor, îi linişteşte pe locuitorii care domiciliază pe străzile amintite, precizând faptul că temperaturile scăzute sunt principalul factor al disconfortului creat. „Apa caldă a întârziat să curgă, deoarece temperaturile din această perioadă au fost foarte scăzute. De când am preluat noi partea termică, tot timpul se ivesc astfel de probleme. Este vorba de recirculaţia apei calde. Apa rece este încălzită la circa 55 de grade la punctele termice după care este pompată către consumatori. Dacă se consumă ea rămâne constant caldă, însă, dacă după ora 23.00 nu consumă nimeni apa caldă, temperatura acesteia scade, cedând căldura mediului exterior. Sperăm că până la sfârşitul anului 2007 să nu mai existe astfel de probleme, deoarece urmează să mai înfiinţăm peste 100 de puncte termice”, a precizat interlocutorul.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.