Al doilea subprefect, sub semnul întrebării
Situaţia celui de-al doilea subprefect al judeţului Bihor este, deocamdată, neclară. Pe lângă Traian Abrudan, această funcţie ar fi trebuit să fie ocupată şi de secretarul general al Prefecturii, care, potrivit legii, ar fi trebuit să intre în corpul înalţilor funcţionari publici.
Din anul 2005, ocupantul postului de secretar general al Prefecturii este fostul primar al Salontei, Todor Albert, care este susţinut de UDMR. Neavând însă studii juridice, Todor a rămas în funcţie prin delegaţie din partea ministrului Administraţiei şi Internelor. Asta în condiţiile în care titularul postului, deputatul Gheorghe Sârb, şi-a blocat postul, pentru cazul în care nu ar fi reuşit să intre în Parlament în urma alegerilor din 2004. O dată cu intrarea în vigoare a noilor reglementări, secretarii generali ar fi trebuit să intre în corpul înalţilor funcţionari publici şi să primească funcţiile de subprefect. Acest lucru nu a fost posibil în cazul judeţului Bihor. Todor Albert susţine că în aceeaşi situaţie se găsesc alte patru judeţe. Pentru cei cinci secretari generali care nu sunt funcţionari publici se încearcă, în aceste zile, la Bucureşti, rezolvarea problemei. Una dintre soluţii ar putea fi numirea celor cinci în funcţia de subprefect pe o perioadă determinată, până ce aceştia îşi vor susţine examenele la Institutul Naţional de Administraţie sau până se va completa corpul înalţilor funcţionari publici. Todor Albert a precizat că nu a putut să urmeze cursurile INA în aceeaşi perioadă cu prefecţii şi subprefecţii, deoarece erau cursuri speciale pentru aceştia, secretarii fiind omişi.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.