Activitatea magistraţilor bihoreni, analizată de CSM
Consiliul Superior al Magistraturii a finalizat săptămâna aceasta evaluarea privind activitatea procurorilor din cadrul parchetelor din întreaga ţară pe primul trimestru al acestui an. Conform raportului final, în cadrul parchetelor bihorene nu s-a înregistrat nici o creştere semnificativă a muncii magistraţilor, dar nici o scădere în acest sens.
La nivel naţional, volumul de activitate al parchetelor de pe lângă judecătorii a crescut, în perioada analizată, faţă de acelaşi trimestru al anului 2005, cu un număr de 97.105 lucrări (26,40%), înregistrându-se, în schimb, o scădere a numărului de procurori care au funcţionat efectiv. Parchetele de pe lângă judecătoriile din Bihor au înregistrat un volum de activitate de sunt 10.000 de cauze, existând însă cazuri în care activitatea magistraţilor a crescut, dar nu semnificativ. În ceea ce priveşte activitatea parchetelor de pe lângă tribunale, a fost înregistrat un volum de activitate de 59.702 lucrări, raportat la un număr de 501 procurori, cu 20% mai mult decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. Mult mai bine stă însă Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, instituţie care este prima din ţară în ceea ce priveşte creşterea volumului de activitate, care a crescut cu peste 140 de lucrări. Tot în această perioadă a fost evaluată şi activitatea instanţelor de judecată pe primul trimestru din 2006, conform raportului rezultând că un judecător de la o judecătorie a avut de soluţionat 297 cauze, un judecător de la tribunal, 187 de dosare, iar un magistrat din cadrul unei curţi de apel, 108 cauze. Conform raportului, instanţele din judeţul nostru nu sunt evidenţiate nici ca având un volum mai mare, nici mai mic de muncă.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.