Consiliul Judeţean Bihor a anunţat că miercuri, 7 mai, a fost semnat contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor de reconstrucție ecologică prin decolmatare a Lacului cu pâlnie – Vida, din Luncasprie, comuna Dobrești. 

Contractul a fost semnat de Mircea Mălan, președintele Consiliului Județean Bihor, și Daniel Forțiu, reprezentantul asocierii de firme Vest Build (lider de asociere) și Infra Expert AD (asociat 1), câștigătoare a licitației.
Valoarea contractului este de 8.027.246,22 lei, fără TVA. 
„Asocierea are la dispoziție 8 luni pentru finalizarea lucrărilor – 2 luni pentru proiectare și 6 luni pentru execuție. Prin aceste lucrări, Lacul de acumulare Vida din Luncasprie va fi decolmatat, iar habitatul speciilor prioritare care viețuiesc aici va fi îmbunătățit. Practic, din cauza aluviunilor strânse de-a lungul anilor, în lac s-au depus cantități mari de pietre, nămol, resturi vegetale etc., care au dus la scăderea volumului apei în lac. Lucrările vor asigura protejarea, conservarea și refacerea habitatelor naturale. În plus, volumul lacului se va mări, ca urmare a lucrărilor”, menţionează CJ Bihor.
Investiția se realizează în cadrul unui parteneriat dintre Consiliul Județean Bihor, Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate (ANANP) și Primăria Comunei Dobrești. Finanțarea este asigurată din fonduri europene.