50 de bihoreni aspiră la statutul de magistrat
Începând de azi, se va desfăşura, la Bucureşti, examenul de admitere în magistratură, la care s-au înscris nu mai puţin de 2.859 de candidaţi din întreaga ţară. Având în vedere că numărul de locuri scoase la concurs este de doar 180, concurenţa, aproape 16 candidaţi pe un loc, fiind una dintre cele mai mari înregistrate până acum.
Repartizare în funcţie de note
Examenul începe în 3 septembrie, la rectoratul Universităţii Politehnica din Bucureşti, examinarea candidaţilor urmând a se face în două etape. În prima, vor fi verificate cunoştinţele juridice, printr-o probă eliminatorie de tip grilă cu 100 de întrebări din drept civil, drept procesual civil, drept penal şi drept procesual penal din care se pot greşi maximum 20. A doua etapă va fi o probă scrisă, ce presupune rezolvarea unor teste şi speţe din materiile de concurs. Candidaţii vor mai fi testaţi cu o grilă pentru verificarea raţionamentului logic şi vor susţine un interviu pentru identificarea aptitudinilor, motivaţiilor şi elementelor de etică specifice profesiei. Examenul se adreseasză exclusiv licenţiaţilor în drept, care, după ce vor fi admişi în cadrul INM, vor deveni auditori de justiţie. Aceştia vor urma cursurile INM timp de doi ani, după care, în funcţie de notele obţinute, vor fi repartizaţi pe posturi de procurori şi judecători în cadrul instanţelor. Examenul organizat de INM este diferit de celelalte organizate în acest an de Consiliul Superior al Magistraturii, care vizau încadrarea directă de personal. La aceste concursuri au putut participa şi absolvenţii de drept cu o vechime de minimum cinci ani ca jurişti, însă, dintre candidaţii bihoreni, nici unul nu a reuşit să obţină nota minimă necesară, 7.00.
Cei mai mulţi respinşi sunt bihoreni
La concursul pentru admitere în INM care începe azi, la Tribunalul Bihor s-au înscris 49 de candidaţi. Dosarele de înscriere au fost înaintate şi mai apoi analizate de CSM, care a respins 21 de dosare ale candidaţilor din întreaga ţară. Dintre acestea, judeţul cu cele mai multe dosare respinse este Bihorul, nu mai puţin de şase candidaţi fiind nevoiţi să renunţe la institut pentru că nu au îndeplinit condiţiile de particpare. Cele 180 de locuri scoase la concurs sunt însă insuficiente având în vedere criza de personal cu care se confruntă instanţele din România. Situaţia din judeţul nostru nu este nici ea mai bună, parchetele, tribunalele sau judecătoriile având în schema de personal zeci de posturi vacante. Pe lângă funcţiile de execuţie neocupate, există şi posturi de conducere ce urmează a fi scoase la concurs tot pe parcusul acestei luni. Astfel, la Curtea de Apel Oradea şi la Tribunalul Bihor sunt vacante funcţiile de vicepreşedinte, în timp ce la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea este vacant postul de procuror general. De asemenea, în cadrul instanţelor bihorene o serie de funcţii de conducere sunt ocupate interimar, magistraţii aşteptând decizia CSM cu privire la cererile de numire adresate.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.