22 mai - Ziua Internaţională a Biodiversităţii
În fiecare an, pe data de 22 mai, este sărbătorită "Ziua Internaţională a Diversităţii Biologice", în concordanţă cu hotărârea Adunării Generale a Organizaţiei Naţiunilor Unite (O.N.U.) care, la 20 decembrie 2000, a proclamat data adoptării Convenţiei pentru Diversitate Biologică -22 mai, drept Ziua Internaţională a Diversităţii Biologice (rezoluţia 55/201).
Această zi era sărbătorită, anterior, la 29 decembrie (în urma rezoluţiei 49/119 din 19 decembrie 1994). În 2000, Conferinţa Părţilor la Convenţie a recomandat, în cadrul celei de-a cincea întâlniri, ca data să fie schimbată pentru 22 mai, iar această zi să dobândească mai multă importanţă pe plan mondial.
Anul 2006 a fost declarat "Anul Internaţional al deşerturilor şi deşertificării", de către Convenţia Naţiunilor Unite privind Combaterea Deşertificării. Ca o susţinere pentru această iniţiativă, tema şi sloganul sub care se celebrează, în 2006, "Ziua Internaţională a Diversităţii Biologice" este: "Îndeplinirea obiectivelor pentru biodiversitate până în anul 2010. Protejarea biodiversităţii afectată de ariditate."



Comentarii
Nu există nici un comentariu.