Astăzi, 30 aprilie, angajații Primăriei municipiului Beiuș sunt în grevă generală, la fel ca majoritatea funcționarilor publici din țară. 62 de funcționari din cadrul Primăriei au semnat în favoarea grevei, pe tabele nefiind exprimată nicio opțiune împotriva acestei forme de protest.

Henrieta-Rita Burz, membră a comitetului de inițiativă a Sindicatului Salariaților din Primăria Beiuș - "Eurosind", a anunțat încă de miercuri că protestul de a doua zi va însemna întreruperea activității între orele 8 și 16,  singurul compartiment deschis fiind Casieria, persoanele care au de efectuat plăți putând face asta după încheierea grevei, între orele 16 și 18. Totodată, interlocutoarea noastră, Rita Burz, a prezentat și revendicările angajaților din administrația locală beiușeană, acestea fiind, de fapt, aceleași ca ale tuturor funcționarilor din țară: 1. "reglementarea și liberalizarea acordării, începând cu anul 2015, a tichetelor de masă sau a normei de hrană pentru toți salariații din administrația publică locală, în limita bugetelor locale aprobate prin hotărâri de consiliu, în măsura în care aceste instituții realizează și sunt finanțate parțial și din venituri proprii" și 2. "creșteri salariale și pentru salariații din administrația publică locală din România sau aplicarea, începând cu anul 2015, a Legii nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice."