Clubul Lions 22 Oradea a premiat, ieri, cele mai reuşite desene participante la ediţia din acest an a concursului internaţional Lions "Afiş pentru pace". La concurs au participat 48 de copii cu vârste între 11 şi 13 ani de la Şcoala Gimnazială Dacia din Oradea, câştigător fiind desemnat desenul elevei Iulia Zaha. 

Festivitatea de premiere a avut loc în sala de sport a Şcolii Dacia, la eveniment participând elevii înscrişi în concurs, părinţi, profesori şi reprezentanţi ai Clubului Lions 22 Oradea. "Clubul Lions 22 Oradea organizează acest concurs de 10 ani. De altfel, Clubul orădean împlineşte 10 ani de existenţă", a declarat Rodica Dacin, past guvernator al clubului. Concursul "Afiş pentru pace" este organizat de cluburile Lions din toata lumea, adunând mulţi participanţi. Astfel, fiecare fiecare club din Lions District 124 România a organizat, în sistem piramidal, această competiţie dedicată copiilor cu vârsta de 11 - 13 ani, desemnând cel mai bun desen. Ulterior, fiecare desen premiat a fost trimis la o jurizare naţională, unde a fost desemnată cea mai bună lucrare. În Oradea, marele premiu a fost câştigat de eleva Iulia Zaha, de la Şcoala Dacia, ea fiind recompensată cu o diplomă şi 250 lei. Lucrarea sa a mai fost răsplătită cu o menţiune la nivel naţional. Iulia a afirmat că desenul său reflectă "dorinţa de a trăi într-o lume mai bună, mai paşnică". Celelalte premii oferite de Clubul Lions 22 Oradea au fost înmânate de preşedinta clubului, Irina Crişan, altor patru eleve: Alexandra Dudaş - locul I, Cynthia Ardelean - locul II, Mara Teodora Darna - locul III şi Casandra Muşet - menţiune. "Toţi participanţii sunt la concurs sunt extrem de talenţaţi, aşă că toţi vor primi câte un certificat de apreciere şi câte un pacheţel de la Moş Nicolae", a anunţat Irina Crişan. Cei 48 de elevi au fost îndrumaţi în realizarea desenelor de profesoara lor de desen, Ioana Mureşan, care a fost răsplătită şi ea de Clubul Lions 22 Oradea, alături de directorul instituţiei de învăţământ, Florian Hava. "Ne dorim întotdeauna ca elevii noştri să participe la cât mai multe concursuri. Faptul că un elev al nostru a obţinut menţiune la un concurs naţional, la prima sa participare, este un lucru foarte bun", a menţionat directorul şcolii. Anul trecut, faza locală a concursului a fost câştigată de Lara Raisa Balaj, elevă la Liceul de Artă din Oradea. Ulterior, lucrarea acesteia a fost desemnată câştigătoare a unui premiu de merit la nivel internaţional, Lara Raisa Balaj primind şi un premiu în bani în valoare de 500 dolari.