Începând cu 1 mai Romtelecom va trimite în şomaj 600 de angajaţi. Conducerea firmei nu are o situaţie pe judeţe a numărului persoanelor disponibilizate, dar a precizat că sectorul vizat este divizia „Operaţiuni", cea mai mare din cadrul companiei. Cei trimişi în şomaj vor primi plăţi compensatorii, unele sume ajungând până la 14.000 euro net.



