Şase persoane au fost arestate de Curtea de Apel Oradea, fiind suspectate că au furat echipamente din incinta radiofarului pentru dirijarea traficului aerian din satul Borleşti, judeţul Satu Mare, şi au pus în pericol siguranţa zborurilor.
Şase persoane au fost arestate de Curtea de Apel Oradea, fiind suspectate că au furat echipamente din incinta radiofarului pentru dirijarea traficului aerian din satul Borleşti, judeţul Satu Mare, şi au pus în pericol siguranţa zborurilor.
În această dimineaţă, cei 100 de copii din localităţile afectate de inundaţii din Botoşani şi Suceava, împreună cu însoţitorii lor, se întorc la casele lor după 10 zile petrecute în tabăra organizată special pentru ei de Instituţia Prefectului Bihor. După numeroase vizite făcute în judeţ la obiective turistice importante din Bihor şi după numeroase concursuri şi jocuri la care au participat, în ultima zi de tabără, aceştia au pregătit un spectacol de rămas bun, în cadrul căruia s-a desfăşurat şi un concurs de Miss şi Mister Tabără.
Ediţia 2010-2011 a Ligii Europa a ajuns la turul III preliminar, astăzi fiind programate partidele din prima manşă. Va fi o seară în care vor debuta în actuala ediţie şi echipe cu "nume", care speră nu numai la accederea în grupe, ci chiar la prezenţa în ultimele faze. În acest grup pot fi amintite echipele Liverpool, Juventus Torino, Sporting Lisabona, Beşiktaş Istanbul, Olympiacos Pireu, VfB Stuttgart sau Galatasaray Istanbul.
Pe data de 23 iulie 2012, va avea loc sfinţirea noului locaş de închinare, biserica ortodoxă din satul Inceşti, comuna Ceica, din judeţul Bihor, la care vor participa mai multe personalităţi şi lideri locali. Întrucât o parte dintre fiii satului nu mai locuiesc de multă vreme în Bihor sau în ţara de baştină, un asemenea eveniment este ocazia fericită în care unii dintre ei se pot întâlni şi depăna amintiri.
Trei ONG-uri din judeţul Bihor se numără printre câştigătorii Concursului Naţional de Proiecte al Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret. Directorul Direcţiei Judeţene pentru Tineret, Marius Chipurici, s-a arătat dezamăgit, însă, de faptul că nicio organizaţie studenţească nu s-a arătat interesată să participe la Concursul Naţional de Proiecte.
Pentru prima dată în istoria recentă a Universităţii din Oradea, fişele de evaluare a cadrelor didactice vor fi luate la control. Acestea se întocmesc pe baza unor grile de evaluare, iar rectorul Universităţii spune că a avut surpriza să constate că există cazuri de profesori care fie au obţinut un punctaj prea mic, fie unul exagerat de mare. Evaluarea are impact direct atât asupra ierarhizării celor 1.280 de cadre universitare, cât şi asupra nivelului lor de salarizare.
Demarate la finele lunii noiembrie anul trecut, lucrările de amenajare a pârtiei de la Vârtop sunt programate să se finalizeze în luna octombrie a acestui an, cu şase luni mai devreme decât data prevăzută în contractul semnat cu firma executantă.
Numeroasele relatări privind abuzurile săvârşite în cazul încadrării într-un grad de invaliditate, au impus o reglementare la nivel naţional privind verificarea tuturor dosarelor pensionarilor de invaliditate aflaţi în evidenţă la această dată. Conform Legii 119/2010, aceste verificări se organizează într-un interval de un an de la data intrării în vigoare a noilor procedurii de încadrare în grade de invaliditate. În judeţul nostru, în evidenţele Casei Judeţene de Pensii se aflau la finele lunii iunie 52.116 pensionari de invaliditate.
