
Echipa orădeană Luceafărul îşi continuă nestingherită drumul spre Liga a II-a. Lidera autoritară a seriei a 5-a a câştigat şi duelul local cu CF Bihorul Beiuş, de care a dispus, la Borş, ceva mai greu decât arată scorul, cu 3-0 (1-0).
FC Bihor a ajuns pe loc promovabil după debutul bun de retur, dar următoarele două meciuri sunt esenţiale pentru îndeplinirea obiectivului. Astăzi, de la ora 11.00, roş-albaştrii joacă la Mioveni, în derby-ul etapei a 19-a, iar peste o săptămână, la Iaşi, împotriva unor contracandidate la accederea în primul eşalon.
Cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat puţine sunt certitudinile în Divizia A de baschet masculin. Primele cinci clasate sunt despărţite de doar trei puncte şi se luptă pentru o poziţie cât mai bună înainte de play-off, în vreme ce lupta pentru ultimele trei locuri în play-off este departe de a se fi clarificat.
Duminică dimineaţa de la ora 9.00, în Australia va debuta o nouă ediţie a Campionatului Formulei 1, care se va desfăşura pe durata a 20 de etape, cu menţiunea că Marele Premiu al statului Bahrain ar putea fi anulat sau reprogramat din cauza tensiunilor sociale din această ţară.
Cu o excepţie, partidele programate în etapa a 19-a din Seria a II-a a ligii secunde vor avea loc astăzi, de la ora obişnuită pentru acest eşalon, 11.00. Un meci cu implicaţii în partea superioară a ierarhiei a fost amânat, Alro Slatina şi Poli Iaşi motivând că au câte un jucător convocat la lotul de tineret al României, Goge, respectiv Muth.
Şansele ca România să fie prezentă la turneul final al Campionatului European de fotbal din 2012 care se va disputa în Ucraina şi Polonia se leagă de un rezultat pozitiv în partida cu Bosnia de la Zenica, care se va disputa de la ora 20.15 şi va fi transmisă în direct pe PRO TV.
Preliminariile Campionatului European de fotbal din 2012 care se vor disputa în vara anului viitor în Polonia şi Ucraina programează în această seară câteva partide cruciale în lupta pentru un loc la sărbătoarea fotbalului continental acolo unde vor accede direct doar câştigătoarele celor nouă grupe preliminare.