Mai mulţi ecologişti orădeni şi secretarul de stat Lucia Varga, de la Ministerul Mediului, au protestat, vineri, faţă de tăierea copacilor de tuia crescuţi de câteva decenii în Piaţa Unirii şi emblemă a oraşului, protestatarii încercând să oprească utilajele folosite la defrişare.
Titlurile zilei
-
Reguli esențiale despre recalcularea pensiei pentru munca prestată după pensionare - Ce trebuie să știe pensionarii
Tot mai mulți pensionari aleg să rămână activi pe piața muncii și după ieșirea la pensie. Puțini știu însă că, pentru perioada lucrată după pensionare, pot solicita recalcularea pensiei, ceea ce poate aduce o majorare a cuantumului pensiei.
-
Seară caritabilă de muzică și dansuri tradiționale - Solidaritate pentru Ema
Asociația Studenților Creștin-Ortodocși Români - filiala Oradea a organizat, recent, o seară caritabilă de muzică și dansuri tradiționale bihorene, intitulată „Dragostile noastre, bade, mărg pă drum cătă Orade`”, eveniment aflat la cea de-a doua ediție.
-
Criminalitatea în spațiul public a scăzut, a crescut numărul celor anchetați pentru evaziune fiscală - Bilanț la Poliția Bihor
Analiza activității desfășurată de polițiștii bihoreni în cursul anului trecut indică o scădere de 17% a infracționalității sesizate și o reducere considerabilă a faptelor de violență și a riscurilor în trafic. Rezultatele evaluării arată scăderea infracțiunilor stradale și o rata de identificare de 100% a autorilor în cazul infracțiunilor de mare violență.
-
Accident între Cauaceu și Sălard - Opt persoane sunt investigate medical la fața locului
Un accident în care au fost implicate patru autoturisme și un microbuz a avut loc miercuri, pe DN 19 E. Opt persoane sunt investigate medical la fața locului. Traficul este blocat.
-
Șase percheziții au desfășurat polițiștii, inclusiv la sediul unui ocol silvic - Rețineri în dosarul defrișărilor din Băile Felix
Patru bărbați au fost reținuți de polițiștii bihoreni în dosarul privind tăierile de arbori din pădurea Băile Felix. Anchetatorii au făcut, miercuri, percheziții acasă la suspecți, la sediul unei societăți și al unui ocol silvic.
-
Ambasadorul Franței la București - A vizitat Universitatea din Oradea O delegație diplomatică franceză s-a aflat marți, 10 februarie 2026, în vizită la Universitatea din Oradea. Cu acest prilej, rectorul prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău le-a cerut înalților săi oaspeți să ia în considerare ideea dezvoltării relațiilor academice, de cercetare și a celor din domeniul transferului de tehnologie către industriile creative.
PSD pregătit de lupta electorală
- 03 Mai 2008
- Citeste
Democraţii, avantajaţi de proiecte
- 03 Mai 2008
- Citeste
PNCD s-a lansat în luptă
- 03 Mai 2008
- Citeste
Un nou drum forestier se construieşte în Bihor
* Judeţul Bihor va avea un nou drum forestier în lungime de peste 6 kilometri, investiţie de peste 1.400.000 lei, fondurile provenind de la Regia Naţională a Pădurilor.
* Noul drum forestier va fi plurifuncţional, de el beneficiind şi localnicii din mai multe comune aflate în zona Valea Meziadului - Valea Iadului.
- 30 Aprilie 2008
- Citeste
Evoluţia creditului guvernamental
- 30 Aprilie 2008
- Citeste
Accesarea fondurilor europene pentru agricultură şi dezvoltare rurală
* În două luni, bihorenii au depus 69 de proiecte *
În cadrul Programului Naţional pentru Dezvoltare Rurală (PNDR) 2007 - 2013 se derulează, începând din 3 martie a.c., mai multe sesiuni, lunar, de depunere a proiectelor pentru accesarea de fonduri europene nerambursabile pe trei Măsuri (domenii) de investiţii: Măsura 121 - Modernizarea exploataţiilor agricole, Măsura 123 - Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi forestiere şi Măsura 322 - Renovarea şi dezvoltarea satelor.
- 30 Aprilie 2008
- Citeste
Victimele traficului de persoane, exploatate prin muncă
În cursul anului trecut, peste 1.600 de români au fost identificaţi de autorităţi ca fiind victime ale traficului de persoane. Dintre acestea, 670 au vârsta de peste 25 de ani; 664 au vârsta cuprinsă între 18 şi 25 ani; 244 au vârsta între 14 - 17 ani, iar 22 au sub 14 ani. Potrivit unui raport al Agenţiei Naţionale împotriva traficului de persoane, numărul victimelor exploatate prin muncă este mai mare decat cel al victimelor exploatate sexual.
- 30 Aprilie 2008
- Citeste
Eroi au fost, eroi sunt încă - Un omagiu celor care au luptat pentru apărarea suveranităţii României
- 30 Aprilie 2008
- Citeste
Telenovela unei candidaturi
Tentativa de a bloca candidatura doctorului Oprescu la Primăria Capitalei a demonstrat încă o dată, dacă mai era cazul, că în politica românească e ca-n mafia siciliană, ai îndrăznit să o iei pe cont propriu, sistemul va încerca să-şi regleze şi el conturile cu tine. Candidatura lui Oprescu fusese invalidată de către BEM, iar mai apoi, de către Tribunalul Bucureşti, pe motiv că unele semnături nu conţineau toate datele de identificare prevăzute de lege.
- 30 Aprilie 2008
- Citeste


