Încurajate de programul de reducere a costurilor în Formula 1, iniţiat de Federaţia Internaţională de Automobilism, trei echipe noi, Campos Grand Prix, Manor Grand Prix şi USF1, au decis să-şi încerce norocul în sezonul viitor al Marelui Circ.
Încurajate de programul de reducere a costurilor în Formula 1, iniţiat de Federaţia Internaţională de Automobilism, trei echipe noi, Campos Grand Prix, Manor Grand Prix şi USF1, au decis să-şi încerce norocul în sezonul viitor al Marelui Circ.
Ultimul sunet de clopoţel a vestit, miercuri, pentru unii elevi de la Colegiul Naţional "Samuil Vulcan" mult aşteptata vacanţă de vară, în timp ce, pentru absolvenţii claselor a XII-a a reprezentat momentul despărţirii de şcoală, de profesori şi colegi. Astfel de festivităţi au avut loc joi şi la Colegiul Tehnic "Ioan Ciordaş", la Liceul Pedagogic "Nicolae Bolcaş", dar şi la Şcoala cu clasele I-VIII "Nicolae Popoviciu".
Forfotă, nerăbdare, dar şi emoţii suficiente au fost în curtea Colegiului Naţional "Avram Iancu" joi, 11 iunie, când pentru 124 de liceeni şi 23 de elevi din clasa a VIII-a s-a auzit ultimul clopoţel. Entuziasm mare pe feţele absolvenţilor priviţi cu nostalgie de părinţi, bunici şi prieteni, dar şi cu regretul profesorilor diriginţi că se despart de o altă generaţie.
Fotbalistul român Laurenţiu Roşu nu va rămâne la Cadiz, echipă cu care a obţinut, în acest sezon, promovarea în Segunda Division, liga a doua spaniolă, informează cotidianul Diario de Cadiz.
Mijlocaşul Emil Dică, a cărui înţelegere cu echipa FC Rapid a expirat în această vară, a semnat, ieri, un contract pe trei sezoane cu formaţia CFR Cluj, informează site-ul oficial al grupării ardelene.
În perioada 1-5 iunie a.c., la Şcoala cu cls. I-VIII "Miron Pompiliu" Ştei au avut loc ample manifestări care au cuprins o diversitate de domenii, ce au marcat Săptămâna porţilor deschise.
Prezent în Bihor, la sfârşitul acestei săptămâni, în vederea semnării unui contract de finanţare pentru Cetatea Oradea, Vasile Blaga, ministrul Dezvoltării Regionale şi a Locuinţelor i-a îndemnat pe primari să grăbească scoaterea la licitaţie a lucrărilor pentru care au primit finanţări. În plus, i-a încurajat pe edili să pregătească cât mai multe proiecte, în condiţiile în care, pentru toamnă, Guvernul pregăteşte un program de reabilitare a 10.000 de km de drumuri judeţene. Blaga le-a mai transmis edililor bihoreni că Executivul intenţionează să constituie, la nivel naţional, un fond de garantare, ceea ce va permite administraţiilor publice locale să împrumute bani pentru a putea să-şi acopere partea lor de cofinanţare dintr-un proiect.
Ştrandul Felix din staţiunea termală cu acelaşi nume a fost redeschis ieri după ce a trecut printr-un amplu proiect de reabilitare. La inaugurare au participat, alături de investitori, oficialităţi şi membri ai mediului de afaceri bihorean.
Liderii locali ai PSD au făcut, ieri, o trecere în revistă a rezultatelor alegerilor europarlamentare. "În opinia mea alegerile au avut un rezultat satisfăcător, dar nu foarte bun pentru PSD, şi nu avem ce sărbători, decât poate încheierea lor. Sper, însă, ca în decembrie să ieşim învingători", a declarat Mang, manifestându-şi încrederea în PSD pentru alegerile prezidenţiale ce vor urma.
