Cifrele campionatului Ligii a V-a - FC Bihor şi Dacia Gepiu au promovat
Etapa de la sfârşitul săptămânii a lămurit problema promovării în ambele serii ale Ligii a V-a. FC Bihor Legenda 1902 a tranşat derby-ul cu CS Săcueni, de care nu mai poate fi ajunsă în cele trei runde rămase de disputat. În seria a II-a, CSC Dacia Gepiu a câştigat previzibil în fieful ultimei clasate Viitorul Tărian, asigurându-şi accederea în premieră în Liga a IV-a. Pentru celălalt loc promovabil va fi organizat un joc de baraj între ocupantele locurilor secunde Inter Aştileu sau CS Săcueni contra Biharea Vaşcău.
LIGA V, SERIA I, ETAPA 23
Minerul Şuncuiuş - Slovan Valea Cerului 2-1
Marcatori: Madar 2, Brândaş 49 / Lasac 20
LPS Bihorul Oradea - AS Vadu Crişului 0-2
Marcatori: Lascău 45, Gavriluţ 53
FC Bihor Legenda 1902 - CS Săcueni 2-0
Marcatori: Mangra 31, D. Sabău 61
Toldy Sânnicolau de Munte - Inter Aştileu 2-7
Marcatori: Kereszturi 52, 56 / Sârca 2, Olar 26, 35, Şipoş 43, Dumiter 50, Oprea 61, Gavriş 86
Unirea Bratca - Unirea Oşorhei 3-5
Marcatori: Iancu 45+1, Vereş 58, Bradea 77 (11 m) / Cora 26, 90+1 (11 m) Trofin 40, 42, 47
Meciul Voinţa Suplac - Foresta Tileagd a fost amânat pentru 31 mai.
CLASAMENT
1. FC Bihor 21 17 2 2 91–13 53
----------------------------------------------------------------------------------------
2. Inter Aştileu 22 15 2 5 78-35 47
2. CS Săcueni 21 14 2 4 68-27 47
4. Minerul Şuncuiuş 22 12 5 5 48-28 41
5. AS Vadu Crișului 22 10 3 9 41-41 33
6. Voinţa Suplac 20 8 7 5 43-38 31
7. Unirea Oşorhei 21 9 3 9 39-35 30
8. Toldy Sânnicolau 21 7 1 13 40-76 22
9. Viitorul Popeşti* 21 6 1 14 22-44 19
10. Unirea Bratca 21 6 1 14 51-78 19
11. LPS Bihorul 21 6 0 15 47-76 18
12. Foresta Tileagd 20 4 5 11 41-65 17
13. Valea Cerului 21 4 4 13 29-81 16
*Viitorul Popeşti s-a retras din campionat după încheierea turului şi pierde restul meciurilor cu 0-3.
Etapa viitoare (27-28 mai): AS Slovan Valea Cerului - AS FC Bihor Legenda 1902; Inter Aştileu - LPS Bihorul; AS Unirea Oşorhei - Toldy Sânnicolau de Munte; Foresta Tileagd - Unirea Bratca; CS Săcueni - Voinţa Suplac. Viitorul Popeşti* - Minerul Şuncuiuş 0-3.
SERIA II, ETAPA 21
Zorile Bunteşti - Cetatea Biharia 1-1
Marcatori: Haidu 76 / Heilman 29
Viitorul Tărian - CSC Dacia Gepiu 3-6
Marcatori: Foltuţ 48, Csokasi 65, Ardelean 76 / Cuc 5, 80,Avram 29, Fărcuţa 53, Buştea 56, Ciocan 66
Victoria Tulca - Unirea Roşia 4-3
Marcatori: R. Cotrău 12, Dudaş 17, 83, G. Cotrău 28 / Bolha 7, Uşvat 40, V. Burescu 60
Liberty Oradea - Izvorul Cociuba Mare 4-2
Marcatori: Leş 19, 71, A. Raţiu 49, D. Trip 57 / Tule 5, Cr. Matei 78
Vulturul Dobreşti - Voinţa Ciumeghiu 16-0
Marcatori: Bocioc 3, 10, 23, 29, 60, 68, Ghenţ 8, 11, Ţap 32, Paşca 35, 40, Gliţa S. 40, Gliţa G. 58, 78, Leaho 72, C. Filip 90
Biharea Vaşcău - Gloria Căbeşti 3-1
Marcatori: Lazea 9, Marc 18, Monea 21 / A. Sârb 75
CLASAMENT
1. CSC Dacia Gepiu 21 17 3 1 80-23 54
----------------------------------------------------------------------------------------
2. Biharea Vaşcău 21 16 2 3 60-13 50
3. Zorile Bunteşti 21 13 2 6 61-41 41
4. Unirea Roşia 21 12 1 8 58-41 37
5. Gloria Căbeşti 21 11 2 8 69-54 35
6. Izvorul Cociuba 21 10 3 8 58-45 33
7. Vulturul Dobreşti 21 7 5 9 45–53 26
8. Victoria Tulca 21 7 4 10 33-42 25
9. CF Liberty 21 6 0 15 23-54 18
10. Cetatea Biharia* 21 5 4 12 45-59 16
11. Voinţa Ciumeghiu 21 4 3 14 38-88 15
12. Viitorul Tărian 21 3 1 17 28-79 10
*Cetatea Biharia a fost penalizată cu trei puncte pentru substituire de jucător.
Etapa viitoare (27-28 mai): CSC Dacia Gepiu - CF Liberty Oradea; Gloria Căbeşti - Viitorul Tărian; Unirea Roşia - Biharea Vaşcău; Voinţa Ciumeghiu - Victoria Tulca; Cetatea Biharia - Vulturul Dobreşti; Izvorul Cociuba Mare - Zorile Bunteşti.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.