Echipa de baschet juniori I a Liceului cu Program Sportiv "Bihorul" şi-a asigurat, în proporţie de 90%, calificarea la turneul semifinal, în urma celor două victorii obţinute în turneul de sală de la Deva. Respectivul turneu, desfăşurat între turul şi returul campionatului republican de juniori I, a clarificat, în bună măsură, situaţia primelor trei clasate. Pe primul loc, cu 7 victorii şi o înfrângere, se situează echipa West Petrom Arad, urmată de LPS Elba Timişoara, 6 victorii-2 înfrângeri şi LPS Oradea, 4 victorii şi tot atâtea înfrângeri. Urmează CSŞ Deva, 3 victorii-5 înfrângeri şi LPS Satu Mare, 0 victorii-8 înfrângeri. La Deva, elevii antrenorilor Alin Cureş şi Dragoş Oprea au învins cu 81-55 (15-14, 25-9, 17-15, 24-17) formaţia LPS Satu Mare şi cu 100-77 (29-21, 24-22, 29-14, 18-20) echipa gazdă, după un meci în care orădenii au dat o lecţie de baschet adversarei. În confruntarea cu arădenii, pierdută cu 77-80, lepesiştii au fost aproape de o victorie importantă, dar accidentarea lui Andrei Pascu în ultimul sfert (lovit dur de un jucător advers), cel mai prolific marcator al echipei orădene în acel joc (24 puncte), i-a privat de un succes meritat. Întâlnirea cu timişorenii a fost extrem de disputată, ambele echipe fiind de valori egale, dovadă şi scorurile pe reprize, dar jocul mai slab al unor jucători orădeni din sfertul doi a înclinat balanţa în favoarea formaţiei de pe Bega, scor 72-58. Procentajul de 50% realizat de LPS Oradea la acest turneu poate fi considerat mulţumitor, ţinând cont că eşecurile erau oarecum previzibile, iar cele două victorii au apropiat echipa orădeană la un pas de turneul semifinal. Deşi întreg lotul folosit a avut evoluţii bune, este de remarcat prestaţia excelentă a lui Titus Nicoară, autor a 74 de puncte în cele patru meciuri disputate. Au mai punctat pentru formaţia orădeană Petruţ (30 puncte), Homorodeanu (22), Bogdan (20), Corb (40), Sim (46), Oprea (15), Kiss (34). Urmează returul, care va începe pe 2 februarie 2004, orădenii având nevoie de două victorii pentru a merge mai departe. Până atunci, însă, mulţi dintre ei vor evolua la CAO, divizionara B care mai are trei partide până la finalul turului. Antrenorul echipei orădene, Kosa Zoltan, a apelat la Gabriel Corb, Alexandru Oprea, Titus Nicoară şi, probabil, Andrei Pascu, aceştia alăturându-se coechipierilor, adică lui Şerban Sere, Horia Nicoară, Andrei Jurcan, Florin Ganea, Călin Bob, Szijarto Lajos, Ciprian Ionescu şi Cristian Laza, pentru jocul cu West Petrom II, care se va disputa astăzi, la Sala Sporturilor din Arad, de la ora 19.00.