FC Bihor Oradea - Unirea Alba Iulia 1-2 (0-1) Colege de serie în eşalonul secund, FC Bihor şi Unirea Alba Iulia s-au bătut, ieri, la propriu şi la figurat, la Tiszaujvaros (Ungaria), localitate în care albaiulienii se află în cantonament. Catalogată drept amicală, partida a fost presărată cu durităţi, dese întreruperi, dar şi cu patru eliminări, câte două de fiecare parte, cu drept de înlocuire. Au plecat mai repede la vestiare Iacob şi Goia (55), Berde şi Cristea (88). Până la urmă au câştigat "uniriştii", scor 2-1, după ce tot ei au încheiat prima repriză în avantaj (1-0), după un autogol al lui Muscă (24). Orădenii au restabilit egalitatea prin Răzvan Radu (56), care a fructificat cu capul o centrare a juniorului Andor. Diferenţa a fost făcută de Ghiorma (70), dintr-o lovitură liberă executată în vinclul porţii lui Bonta. "A fost un meci plin de durităţi, iar arbitrul a fost depăşit de situaţie. Ne-a anulat un gol valabil reuşit de Sighiartău şi nu ne-a acordat două lovituri de la 11 metri. Dincolo de rezultat, echipa a jucat bine, mai ales în prima repriză când am dominat jocul şi am irosit două ocazii de gol, iar Radu a trimis mingea în bară", susţine preşedintele Alexandru Toth. FC Bihor: Lăzăreanu - Totoroaţă, Muscă, Pătraşcu, C. Bar - Foro, Predică, Achim, Andor - R. Iacob, R. Radu. Au mai intrat Bonta - Balea, Şeroni, Berde, Lorincz, Ember, Cipău, Bugiu, Lukacs şi Sighiartău. Antrenori: Viorel Abrudan şi Florin Farcaş. Unirea: Rotaru - Opriceană, Cazan, Marincean, Oroian - Gae, E. Bucur, Ghiorma, Kelemen - Ad. Voiculeţ, M. Manea. Au mai evoluat: Irimia - Goia, Ciofu, Dâlbea, Semeniuc, C. Cristea, Tătar, Pecarov, Zăgrean, Oara şi Nistrean. Antrenor: Mihai Zamfir. Următorul meci de verificare al orădenilor este programat sâmbătă, la Debrecen, cu Zakarpatija Ujgorod, liderul ligii a doua în Ucraina.