Victorie facilă, în doar o oră de joc Revenirea voleiului feminin, în Sala Sporturilor, după o absenţă de 12 ani, a fost de bun augur pentru formaţia CSU, care a reuşit să debuteze cu o victorie în Divizia A2. Jucătoarele orădence au primit vizita studentelor din Bănie, cele două formaţii fiind adversare, sezonul trecut, şi în cadrul campionatului Diviziei B. Într-o atmosferă rece, încălzită doar de scandările a câtorva simpatizanţi ai echipei gazdă, printre care şi Spiros Batlavios, unul dintre acţionarii bazei "5x5 fotbal", mare iubitor de sport, orădencele au început timorat, fiind conduse la nici două minute de la start cu 4-0. Primul punct obţinut, le-a dat, însă, încredere, jucătoarelor pregătite de Mariana Szab?, care mai întâi au reuşit egalarea (6-6), iar treptat, s-au distanţat la o diferenţă liniştitoare faţă de adversare (18-10), câştigând primul set, după doar 18 minute de joc. Cel de-al doilea set a fost cel mai echilibrat al meciului cele două formaţii mergând cap la cap, până aproape de finalul acestuia. Debutul le-a aparţinut gazdelor, care s-au distanţat rapid la patru puncte, dar oaspetele au reuşit să egaleze situaţia (4-4), punând apoi stăpânire pe joc, reuşind să conducă, în permanenţă, cu 1-2 puncte. Orădencele au egalat de fiecare dată, nereuşind să preia iniţiativa. Punctul obţinut la scorul de 18-18 le-a adus din nou în avantaj pe gazde, care, până la finalul setului, n-au mai cedat iniţiativa, câştigând la patru puncte diferenţă, după alte 19 minute de joc. Setul al treilea, şi, totodată, ultimul a fost echilibrat doar în prima parte, până la scorul de 5-3 pentru gazde. De aici, însă, orădencele au schimbat viteza de joc, lăsându-le fără replică pe adversare. Cele zece puncte făcute fără întrerupere, au consemnat o diferenţă de 15 puncte (20-5) pe tabelă, oaspetele nereuşind să revină în joc, în ciuda celor trei time-out-uri cerute de antrenorul lor. Gazdele s-au impus în doar 17 minute de joc, câştigând şi meciul, care a durat exact o oră. Succesul "studentelor" orădence, pe deplin meritat, s-a conturat pe fondul jocului sigur la preluări şi eficace în atac, oaspetele greşind nepermis de mult la serve, chiar în momente cheie. Partida a fost condusă de arbitrii Paul Culda, din Cluj-Napoca, şi Dinu Olăhuţ din Baia Mare, fiind supervizată de un alt băimărean, Cornel Butoi. Au evoluat echipele: CSU: Luminiţa Antal, Mariana Szab?, Lavinia Petrican, Anamaria Florea, Alina Bondrea, Anca Nicolau. Antrenoare: Mariana Szab? "U" Craiova: Dina Guşa, Alina Sticlaru, Eugenia Filimon, Veronica Feraru, Mihaela Paraschiv, Georgiana Angheluţ. Antrenor: Adrian Cotoranu.