Dacă echipa de seniori a CS CF BIHORUL Beiuș s-a impus fără probleme, cu un sec 3-0 (1-0 la pauză), în fața celor de la Universitatea Oradea, vedetele zilei au fost, incontestabil, juniorii A1 ai clubului beiușean, aceștia adjudecându-și cel de-al doilea titlu consecutiv de campioni județeni.

În plus, tinerii fotbaliști beiușeni au stabilit și un record, terminând competiția numai cu victorii și impunându-se cu punctaj maxim – 75 de puncte – și un golaveraj de 209 la 7. Dacă seniorii le-au administrat orădenilor de la Univeristatea un scor de neprezentare, partida juniorilor a fost și mai dezechilibrată, scorul final, 7-2, nelăsând să se înțeleagă faptul că oaspeții de sâmbătă, de pe Stadionul „Matei Francisc”, ar fi ocupanții locului secund. În partida primelor echipe, antrenorul beiușenilor, Rudi Kovacs, a aliniat următoarea formulă: Silviu Odobasianu (căpitan), Robert Turcan, Vlad Foghiș, Nicolae Mihoc, Miklo Roland, Florin Popa, Kurutz Istvan, Vlad Silaghi, Mădălin Trip, Andrei Mureșan (71, Cătălin Iștoc) și Daniel Toma. Cât privește marcatorii, aceștia au fost Vlad Silaghi – cu o dublă, în minutele 23 și 90 – și Daniel Toma (minutul 68). Alin Popa a început partida juniorilor cu un  prim „11” alcătuit din Hari Ispas - Alexandru Tipea, Balint Norbert, Boros Csaba, Fenesi Gergely, Szatmari Norbert, Cătălin Creţu, Robert Țirban, Alexandru Lezeu, Alexandru Turle și Sebastian Popa, pe parcursul jocului intrând pe teren și Andrei Magda, Cătălin Dan, Ionuț Ille, Zsupun Szabolcs și Alexandru Măran. Victoria gazdelor a fost asigurată prin reușitele lui Alexandru Turle, din minutele 19, 25, 31 și 50, ultimele două din penalty, Alexandru Lezeu – minutele 24 și 35 și Cătălin Dan – minutul 65, pentru oaspeți punctând Ionuț Chiș, în minutul 38 și Rareș Zdroba, în minutul 77. Despre obiectivele clubului beiușean, din perioada imediat următoare, ne-a vorbit Alin Popa, președintele CS CF BIHORUL Beiuș, interlocutorul nostru precizând că echipa mare își propune să-și apere trofeul în finala fazei județene a Cupei României, care se va desfășura miercuri, 1 iunie, pe Stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea, în timp ce juniorii A1 se pregătesc pentru meciurile barajului de accedere la turneul zonal al campionatului național. Alin Popa a mai anunțat că juniorii A1 ai Bihorului Beiuș își vor primi tricourile și medaliile de campioni județeni ai ediției de campionat 2015-2016 chiar în deschiderea finalei etapei județene a Cupei României, pe care echipa mare a clubului o va disputa, miercuri, în compania celor de la FC Hidișelu de Sus.