În ultima apariţie din acest an în faţa propriilor suporteri, handbaliştii orădeni au obţinut un succes categoric în faţa ocupantei poziţiei a treia, Nitramonia Făgăraş, la capătul unei evoluţii oscilante, de la foarte slab, în prima parte, la foarte bine în repriza a doua. Primele minute ale întâlnirii disputate sâmbătă la prânz la Sala Sporturilor “Antonio Alexe”, în prezenţa a 300 de spectatori, au fost asemănătoare celor din meciul cu HC Odorhei, orădenii reuşind să finalizeze un singur atac în primele cinci minute, spre deosebire de oaspeţi, care au punctat de trei ori. Astfel, tabela indica un 1-3 şi se părea că, dintr-un meci uşor, partida se va transforma într-o confruntare dificilă, cu multe emoţii. N-a fost însă aşa, spre bucuria celor prezenţi, pentru că orădenii s-au trezit precum un boxer din pumni şi au reuşit să egaleze, iar apoi să se distanţeze treptat pe tabelă, ajungând să conducă la pauză cu nouă goluri, diferenţă ce a risipit orice dubii în privinţa soartei întâlnirii. Momentul psihologic al partidei s-a produs spre finalul primei reprize, când gazdele au rămas în trei jucători de câmp, având patru eliminaţi. Mobilizaţi la maximum, orădenii au jucat excelent, s-au apărat exact şi au punctat de trei ori pe contraatac, spre disperarea antrenorului oaspeţilor, căruia nu-i venea să creadă că elevii săi joacă atât de prost şi nu reuşesc să valorifice acest moment favorabil. Evoluţie foarte bună a avut-o Daniel Simeria, un jucător în creştere de la meci la meci, surpriza plăcută a acestei prime părţi a campionatului, dar şi Cosmin Liberţ, Andrei Pankler (de bun augur revenirea “rebelului”, prestaţia ex-clujeanului conferind siguranţă şi încredere coechipierilor) şi Ghiţă Mateaş, cei trei contribuind decisiv la parafarea unui succes categoric, survenit însă pe fondul unei evoluţii oscilante. Dacă în prima repriză gazdele s-au chinuit în faţa unui adversar evident inferior, în mitanul al doilea, jocul lor a crescut vizibil, astfel că, pe final, şi-au permis chiar să facă spectacol. Peste o săptămână, orădenii vor juca la Turda, în ultima etapă, Divizia A de handbal urmând să se reia pe 3 februarie 2007. CSM: Borodi, Leu - Simeria 11, Liberţ 4, Nedelcu 4 (3x7m), Pankler 8 (1x7m), Alexandru, Câtu, Albu 1, Mateaş 9, Iştoc, Oşvat, Halmagy, Codrea. Antrenori: Petre Avramescu (principal) - Adi Rus (secund) Nitramonia: Maricico, Sutfeica - Stan, Dincă 6, Martin 5, Nimereală 1, Druga 2, Dobrin 5, Căţăvei 4 (2x7m), Nilă 1 (1x7m), Ramba 2. Antrenor: Gheorghe Taflan Aruncări de la 7 m acordate/transformate: 7/4 - 4/3 Eliminări de 2 minute: 6/2 Arbitri: Octavian Fâneaţă - Aurel Moldovan (ambii din Arad) În această etapă, s-au mai disputat meciurile: Naţional Sighişoara - Unio Satu Mare 35-23 (18-9); CSM Sebeş - HC Minaur II Baia Mare 41-29 (25-15); HC Odorhei - Potaisa Turda 39-30 (18-13). Clasament 1. HC Odorhei 13 11 0 2 443-325 22 2. CSM Oradea 13 10 0 3 446-344 20 3. Sighişoara 13 8 0 5 446-389 16 4. CSM Făgăraş 13 8 0 5 409-405 16 5. Minaur II 13 6 1 6 387-399 13 6. CSM Sebeş 13 6 0 7 425-405 12 7. Potaisa Turda 13 1 1 11 357-497 3 8. Unio Satu Mare 13 1 0 12 291-440 1* *echipă penalizată cu 1 punct (cerinţe de vârstă). Etapa viitoare, ultima din returul I (2 decembrie): HC Odorhei - Naţional Sighişoara; Potaisa Turda - CSM Oradea; CSM Nitramonia Ena Făgăraş - Minaur II Baia Mare; Unio Satu Mare - CSM Sebeş.