Ratările le-au costat pe gazde După două victorii (acasă, cu CS Timi Giroc şi în deplasare, cu Someşul Satu Mare), CF Liberty Salonta viza al treilea succes consecutiv, în partida de pe teren propriu cu Timişul Albina. Gruparea salontană a fost foarte aproape de victorie, însă numeroasele lor ratări şi golul primit pe final (veteranul Sorin Vlaicu poate fi numit un "hoţ de puncte") au făcut ca CF Liberty să pierdă două puncte pe propriul teren. Disputat între două echipe tinere, meciul a plăcut ochiului, gazdele fiind "vioara întâi". În minutul 4, s-a petrecut o fază destul de importantă, care putea avea consecinţe asupra desfăşurării ulterioare a jocului. Iambor l-a lansat pe Cr. Bud, care a scăpat singur spre poarta adversă. Atacantul salontan a încercat un lob peste portarul Vulpescu, ieşit în afara careului, dar portarul oaspeţilor a blocat. Centralul Prodan s-a consultat cu asistentul Por, la semnalizarea acestuia, a dictat lovitură liberă de la marginea careului, pentru un henţ al portarului advers şi i-a arătat cartonaşul galben lui Vulpescu. Dacă tot a fost penalizat un henţ, portarul Vulpescu trebuia eliminat, deoarece jucarea mingii a oprit un balon care se îndrepta spre poarta goală. În minutul 23, Chiş execută un corner de pe stânga, Mândru se înalţă şi trimite cu capul, puţin peste transversală. În minutul 28 gazdele deschid scorul: Cr. Bud interceptează un balon pe care un fundaş advers intenţiona să-l trimită lui Vulpescu şi a marcat cu un lob peste portar, deşi era strâns între doi adversari (1-0). Peste doar un minut, Farcău primeşte un balon în careul advers, îl driblează pe Lupescu, dar din poziţie ideală, îşi trece în cont o ratare monumentală, trimiţând peste poartă. Vlaicu, la prima reuşită din lovitură liberă Şi după pauză, tot gazdele au atacat mai mult. În minutul 56, Chiş a centrat peste apărarea adversă şi venit lansat, Iambor a şutat din voleu, obligându-l pe Vulpescu să trimită în corner. Peste 10 minute, spectatorii asistă la o frumoasă acţiune a favoriţilor lor: Farcău şutează cu efect de la 18 m, dar Vulpescu respinge spectaculos; mingea ajunge la Chiş, care centrează de pe dreapta, până la Iambor, şutul acestuia din voleu trimiţând balonul puţin pe lângă poartă. În minutul 75, după o combinaţie în doi cu Petrescu, Chiş rămâne într-o poziţie favorabilă, dar din 14 m şutează peste poartă. Intrat în teren în minutul 74, veteranul Vlaicu (41 de ani) le-a reamintit spectatorilor că în trecut era unul dintre artiştii care evoluau în primul eşalon al fotbalului românesc şi chiar în Naţionala României, trimiţând balonul în vinclu, dintr-o lovitură liberă executată de la 17 m (1-1). În al doilea minut de prelungiri, gazdele uteau să marcheze golul victoriei, dar Cr. Bud n-a nimerit spaţiul porţii adverse, trimiţând cu capul pe lângă, din 7 m central, după o centrare de pe stânga a lui Iambor. Ciudat este faptul că, după meci, antrenorul-jucător Sorin Vlaicu ne-a mărturisit că a fost prima sa reuşită din lovitură liberă, într-un meci oficial: "Când eram convocat la Naţională, loviturile erau executate de Hagi, iar la "Poli" Timişoara, executant era Varga." La oaspeţi a evoluat şi veteranul atacant Adrian Săvoiu, cel care în perioada sa de glorie juca în atacul formaţiei Steaua Bucureşti. Au marcat: Cr. Bud 28 / Vlaicu 88 CF Liberty: Gabor - Martin (70 Coca), Zaha, Mândru, S. Tegzeş - Chiş, Petrescu, Deaconescu, Iambor - Farcău (66 Dobrescu), Cr. Bud. Antrenori: Dan Dobai şi Gergely Alexandru Timişul: Vulpescu - C-tin Popa, Ion, Franzoc, Bârzuca (46 Velţenescu) - Stoica (74 Vlaicu), Iacobiciu (45 Bota), Bungău, Popa Luca - Săvoiu, Fiştea (90+3 Ahriticulesei). Antrenor: Sorin Vlaicu Cartonaşe galbene: Deaconescu 35, Mândru 87 / Vulpescu 4, Bota 68 Au arbitrat: Mihai Prodan (Satu Mare - centru) - Glazer Janos (Poiana Codrului) şi Constantin Por (Satu Mare), asistenţi. Observator FRF: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca). Text foto. Atacantul Cristian Bud a marcat pentru 1-0, dar a ratat în prelungiri golul care putea aduce victoria gazdelor