Într-unul dintre jocurile considerate derby ale rundei a 18-a din Liga a IV-a, Stăruinţa Săcueni a fost învinsă de Crişul Aleşd cu 4-2.

Gazdele au aşteptat cu multă încredere partida, dorindu-şi revanşa după eşecul din tur, presărat şi acela cu destule momente confuze, cu decizii contestate ale brigăzii de arbitri atât de gazde, cât şi de oaspeţi. Însă calculele echipei gazdă au fost date peste cap de două reuşite rapide ale atacantului oaspeţilor, Cătălin Butuc, acesta deschizând seria golurilor în jocul de la Săcueni, dar şi închizând-o în urma reuşitei din minutul 86. Pentru a amplifica gustul amar al unei înfrângeri ce se prefigura tot mai mult, Galea a înscris tot în prima repriză. Fotbaliştii echipei gazdă au renăscut după dubla lui Cuc şi au tras pentru egalare, dar unele decizii ale centralului au stârnit rumoare printre cei 500 de spectatori, mulţi reproşându-i neacordarea unui penalty şi alte decizii favorabile oaspeţilor. Pe fondul dominării cvasitotale a echipei din Săcueni, acelaşi prolific Butuc a mai scăpat o dată şi a pecetluit soarta unui joc viu disputat, cu multe goluri, încheiat cu succesul formaţiei oaspete, pus la îndoială de gazde. "Ştiţi că aproape niciodată nu fac aprecieri la arbitraj, dar acum nu mai pot să tac şi trebuie să-mi spun oful. Referitor la maniera de arbitraj, nu mă mai miră nimic având în vedere că şi arbitrul Cristi Balaj a reuşit să facă praf meciul FC Bihor - FCM Târgu Mureş. În atari condiţii, despre arbitrul Ciprian Danşa nu mai are rost să spunem nimic. Dar este trist că arbitrii divizionari conduc partide la nivelul ligii a IV-a cu atâta aroganţă şi dispreţ", a declarat antrenorul echipei gazdă, Lucian Stance.