Sârbul Gojko Pijetlovic şi-a mai adăugat o medalie în palmares. Portarul lui CSM Digi Oradea a câştigat medalia de bronz la Campionatul Mondial de polo 2017, desfăşurat la Budapesta, între 14 şi 29 iulie.

În partida pentru locurile 3-4, naţionala Serbiei, campioana mondială şi olimpică en-titre, cu  Pijetlovic titular, a învins Grecia, cu 11-8. Asta, după ce în semifinale, plavii au cedat la limită (11-12) în faţa marii rivale Croaţia, cea care avea să câştige Campionatul Mondial, după o pauză de zece ani. Croaţii au dispus în ultimul act de Ungaria, cu 8-6. La acest turneu final, Pijetlovic a jucat în cinci partide ale echipei naţionale a Serbiei, două din cele trei partide în faza grupelor, şi trei în faza eliminatorie (sferturile de finală, semifinală şi finala mică). Portarul a bifat în total 80 de minute: câte 16 minute de joc în două partide din faza grupelor, câte opt minute în sferturile de finală şi semifinală şi 32 minute (integralist) în partida cu Grecia. Pijetlovic mai are un titlu olimpic (2016) şi un bronz (2012), două titluri mondiale, două europene şi nouă trofee de Liga Mondială plus alte clasări pe podium la competiţii europene şi mondial. În vârstă de 33 ani, Pijetlovic evoluează de trei sezoane la CSM Digi Oradea, echipă pregătită din această vară de Dorin Costrăş şi Ciprian Cîmpianu.