Baschetbaliştii de la CSM Oradea au debutat cu dreptul în play-out-ul Diviziei A la baschet masculin. În primul meci al turului I, disputat miercuri seara, la Arena "Antonio Alexe", CSM Oradea a învins echipa SCM "U" Craiova, cu 85-69 (19-15, 24-22, 27-6, 15-26). În această fază a competiţiei se joacă după sistemul "trei din cinci". Următoarele jocuri sunt programate la Craiova.

Primele 10 minute ale jocului de miercuri au fost echilibrate, cele două echipe părând "apăsate" de miza partidei. Orădenii aveau un avantaj de patru puncte (19-15), pe care şi l-au mărit puţin după "sfertul" al doilea. La jumătatea partidei, CSM Oradea conducea cu 43-37.

"Sfertul" al treilea a fost excelent pentru echipa pregătită de Cristian Achim. Mitchell & Co. au jucat excelent atât în atac, cât şi în apărare (oaspeţii n-au reuşit decât 6 puncte), fapt ce le-a permis să se distanţeze decisiv, 70-43, cu 10 minute înaintea finalului meciului.

În debutul ultimului "sfert", Cristian Achim a trimis în teren un "5" inedit, care i-a avut în componenţă pe Lazar, Hora, Ştefan, Martinovic şi Paşca. În minutul 35, oaspeţii s-au apropiat la 17 puncte (77-60), dar gazdele au gestionat bine ultimele minute, impunându-se la finalul meciului cu 85-69.

Dacă Mandic şi Mitchell au fost şi la precedentele meciuri printre remarcaţii echipei orădene, o surpriză plăcută în meciul cu SCM "U" Craiova a fost evoluţia pivotului sârb, Bojan Gnjato. Acesta a reuşit un "double-double" (10 puncte şi 10 recuperări).

CSM Oradea: Martinovic 8 puncte (2x3), Szijarto, Maric 7, Pascu, Mandic 15 (1x3), Gnjato 10, Kiss, Lazar 5, Hora 2, Mitchell 20 (1x3), Paşca 14 (1x3), Ştefan 4. Antrenor: Cristian Achim.

SCM "U" Craiova: Matic 4, Harvey 14, Gavrilă, Bassett 28 (4x5), Lepădat 7 (2x3), Isleam, Milicic 5 (1x3), Pacioga 3, McCullough 8. Antrenor: Zeljko Zecevic.

Eliminat pentru cinci greşeli personale: Lazar (CSM Oradea).

Arbitri: Doru Vinaşi (Cluj-Napoca), Alin Faur (Timişoara), Marius Epure (Rm. Vâlcea).

În meciul 1 al celorlalte dispute din primul tur al play-out-ului Diviziei A baschet masculin s-au înregistrat rezultatele:

CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti 92-46

CS Otopeni - CSU Cuadripol Braşov 94-73

Energia Rovinari - Gladiator Cluj-Napoca 104-66.

Meciul 2 al acestor întâlniri s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.