"Handicapul" terenului propiu Spectatori: aproximativ 500 Marcatori: Muşat `5 şi `39, Şuteu `87. Remarcaţii meciului: - / Suciu, Muşat, Oros Cartonaşe galbene: `61 T. Şerban / `9 Şuteu, `17 Răileanu, `29 Dragomir. CF Liberty: Moldovan - Ardelean, Ibric, Costişor, Radojcic - Treistaru (`31 Farcău - `71 Radu Dan), T. Şerban, Coţan - Cr. Luca, Cigan, Demjen. Antrenori: Dan Mănăilă şi Miroslav Vidac. Olimpia: Suciu - Răileanu, Csik, Oros, Ordean (`79 Fl. Bud) - Pop, Deliu, Dragomir, Batin - Şuteu, Muşat (`84 Naie). Antrenori: Mircea Bolba şi Vasile Knoblau Arbitri: Orlandu Trandu (Timişoara) - Costin Florescu şi Valeriu Boştină (ambii din Bucureşti). Observator FRF: George Ionescu. Divizionara B salontană a abordat partida cu Olimpia Satu Mare cu optimism dorind să obţină primul succes din acest retur în faţa propriilor suporteri. Paradoxal însă, gazdele nu şi-au putut impune jocul, sătmărenii deschizând scorul chiar în debutul partidei, ajutaţi de vânt, dar şi de neinspiraţia portarului Moldovan şi al colegilor de echipă ale acestuia. Din acel moment, misiunea salontanilor a devenit şi mai dificilă, formaţia adversă pregătită de Mircea Bolba, reuşind un joc precis în defensivă, anihilând toate încercările gazdelor de a marca. În plus, Muşat a mai pus capul la o minge, care s-a dovedit a fi imparabilă, iar sătmărenii au intrat la cabine cu un nesperat 2-0, spre uimirea întregii asistenţe. Sprijiniţi de vânt în mitanul secund, salontanii au încercat cu disperare să restabilească egalitatea, însă apărarea oaspeţilor s-a dovedit de netrecut. Aceştia din urmă profitat la maximum de oportunităţile avute, Şutea, parafând scorul final, la capătul unui contraatac, reţetă tipică pentru formaţiile vizitatoare. Salontanii se dovedesc a fi adevăraţi specialişti în deplasare, însă din câte se pare terenul propriu nu constituie pentru ei un avantaj. Faze importante: Minutul 5: corner executat de pe stânga de Oros, Moldovan respinge în lateral, balonul ajunge la Muşat care înscrie de lângă Demjen, de la marginea careului de 6 m (0-1); Minutul 15: Pop centrează de pe dreapta, Şuteu reia din şapte metri cu capul, dar Moldovan reţine la colţul scurt. Minutul 30: Cigan primeşte o pasă bună în careu, îl depăşeşte pe Suciu, dar iese în unghi, iar şutul său este respins de pe linia porţii de Csik Minutul 39: Batin centrează de pe partea dreaptă, Muşat se înaltă la 12 m, şi înscrie cu capul imparabil, cu toate că doi fundaşi salontani îl ţineau sub marcaj (0-2); Minutul 51: Suciu respinge cu un reflex excelent de la colţul lung, lovitura liberă executată de Coţan de la 30 m; minutul 71: acelaşi Coţan execută puternic o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Suciu reuşeşte să respingă de sub transversală; Minutul 77: Iambor centrează de pe dreapta, Cigan reia dintr-o poziţie incomodă şi din unghi, balonul trecând milimetric pe lângă poarta oaspeţilor Minutul 80: Tibi Şerban trimite cu puţin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 m; Minutul 81: Luca este angajat în careu într-o poziţie favorabilă, dar pierde din viteză, iar şutul său din unghi este respins în corner de Suciu cu piciorul; Minutul 87: contraatac rapid al oaspeţilor, Şutea este angajat bine la marginea careului, îl driblează şi pe Moldovan, înscriind fără problemă în poarta părăsită de acesta (0-3).