Unul dintre cele mai spectaculoase jocuri din actuala ediţie a Champions League a fost cel dintre AC Milan, campioana Europei şi Deportivo La Coruna, partidă contând pentru manşa întâi a sferturilor de finală ale competiţiei. Deşi spaniolii au deschis repede scorul, prin uruguayanul Pandiani şi păreau că vor face încă o victimă din Il Calcio (după Juventus), milanezii au răsturnat situaţia. Geniul brazilianului Kaka (două goluri senzaţionale), susţinut de golgeterul din Serie A, Şevcenko şi de "creierul" echipei, Pirlo, au dat patru lovituri mortale lui "Super Depor". Mai întâi, Kaka a egalat chiar înainte de pauză, iar cele şapte minute fantastice de după reluarea jocului au îngenuncheat definitiv team-ul spaniol. Campionii Europei au dat măsura exactă a forţei şi valorii lui AC Milan în acest sezon, iar repetarea performanţei din anii `90 (în 1989 şi 1990 Milan a cucerit două Cupe ale Campionilor Europeni) pare să capete tot mai multă consistenţă. Deţinătoarea Cupei UEFA, FC Porto, a luat o opţiune serioasă pentru semifinale, victoria cu 2-0 constituind un avantaj greu de surmontat pentru orice echipă. AC Milan - Deportivo La Coruna 4-1 (1-1) Au marcat: Kaka `45, `49, Şevcenko `46, Pirlo `53 / Pandiani `11 FC Porto - Olympique Lyon 2-0 (1-0) Au marcat: Deco `44, Carvalho `71 Partidele retur se vor disputa pe 7 aprilie.