S-au trezit abia în repriza a doua Puţini au fost aceia care s-au gândit că handbaliştilor orădeni le va trebui mai bine de 35 de minute pentru a aduce lucrurile pe făgaşul lor normal, adică de a controla şi a câştiga o partidă în care porniseră net favoriţi. Însă n-a fost deloc aşa, tratând de sus echipa oaspete şi considerând dinainte jocul câştigat, elevii antrenorilor Sabin Dacău şi Adrian Rus au fost nevoiţi să alerge permanent, pe parcursul primului mitan, după egalare, nereuşind decât o dată aceasta şi doar o dată având avantaj un gol (10-9, min. 16). În rest, oaspeţii au făcut cam ce-au vrut cu defensiva gazdelor, acestea nereuşind să găsească cele mai bune soluţii în atac, ratând cu prea multă uşurinţă situaţiile favorabile. A fost nevoie de acest duş rece şi de perdaful din pauză, administrat de tehnicienii orădeni, pentru ca echipa orădeană să-şi arate adevărata valoare şi să obţină o victorie scontată şi extrem de muncită. Dacă în primele 30 de minute drumul spre gol părea o necunoscută, lucrurile s-au schimbat, orădenii reuşind faze-spectacol, goluri de fineţe şi combinaţii de rafinament, care au dat peste cap mecanismul defensiv bine pus la punct al oaspeţilor. S-au remarcat cei doi portari, Marchiş şi Vlăduţ, Liberţ (acesta a înscris câteva goluri de mare efect, aplaudate la scenă deschisă de cei peste 300 de spectatori prezenţi la Sala Sporturilor) şi Roman (un pivot care s-a distrat cu defensiva bănăţeană). E drept că toate acestea s-au întâmplat după pauză, când echipa orădeană a funcţionat la turaţie maximă, fapt ce i-a permis obţinerea unei victorii totuşi meritate şi păstrarea fotoliului de lider al Diviziei A, Seria Vest. La fluierul arbitrilor zălăuani Florin Horincar şi Dan Pavel, s-au aliniat echipele: CSM: Marchiş (căpitanul echipei), Vlăduţ, (portari) - Liberţ 7 goluri, Rus 4, Roman 7, Şandru 6 (2x7m), Simeria 6, Mateiaş 4, Tăutu 1, Almaşi 1, Boescu 1, Apostol, Niţă 2. Antrenori: Sabin Dacău şi Adrian Rus Unirea: Gârboni - Stan 8 (1x7m), Clitan 2, Roateş 3, Foros 7, Rus 3 (2x7m), Ivan 6, Paşca 1, Niţă. Antrenor: Ioan Morar În celelalte meciuri ale etapei a VIII-a s-au înregistrat rezultatele: CSH Ştiinţa Instal Petroşani - Unio Satu Mare 25-18; CSŞ Sighişoara - Potaisa Turda 31-37; CSŞ Sibiu - CSM Lugoj 37-30; HC Safilar Arad - CSM Bistriţa 42-37; HC Sighişoara - HC Delignit Mehedinţi 36-22; SC Cuarţ Baia Mare - CSM Sebeş 31-30. Clasament 1. CSM Oradea 7 7 0 0 254-184 15 2. HC Sighişoara 7 6 0 1 230-182 12 3. CSM Bistriţa 7 5 0 2 235-182 10 4. CSM Sebeş 7 4 0 3 224-173 8 5. HC Mehedinţi 7 4 0 3 210-200 8 6. Potaisa Turda 6 4 0 2 158-160 8 7. Cuarţ Baia Mare 7 3 1 3 218-203 7 8. CSŞ Sibiu 8 3 1 3 228-260 7 9. CSM Lugoj 7 3 0 4 165-179 6 10. Safilar Arad 7 3 0 4 198-223 6 11. Petroşani 8 3 0 5 198-225 6 12. Sânnicolau 7 1 2 4 222-234 4 13. Unio S. Mare 6 1 0 5 131-165 2 14. CSS Sighişoara 8 0 0 8 184-305 0* *Echipă penalizată cu două puncte. Etapa viitoare (sâmbătă, 23 octombrie): CSM Sebeş - CSM Oradea; HC Delignit Mehedinţi - Sport Club Cuarţ Baia Mare;CSM Lugoj - HC Safilar Arad; Potaisa Turda - CSŞ Sibiu; UNIO Satu Mare - CSŞ Sighisoara; CSM Bistriţa - HC Sighişoara.CSH Ştiinţa Instal Petroşani şi Unirea Sânnicolau Mare stau.