Meciurile etapei a XII-a a Campionatului Diviziei D, disputate la sfârşitul săptămânii trecute, au consemnat două evenimente, mai puţin obişnuite pe terenurile de fotbal. Primul s-a consemnat la Ţeţchea la partida dintre formaţia locală Locadin şi Petrolul Suplac, în cadrul căreia s-au înscris douăsprezece goluri, cele două echipe terminând la egalitate, scor 6-6. Gazdele au reuşit să marcheze în penultimul minut de joc, pentru 6-5, dar petroliştii au reuşit o egalare inextremis, în primul minut de prelungire. După înscrierea acestui gol, un om de ordine a intrat pe terenul de joc, lovindu-l cu palma peste faţă pe centralul Alin Bungău. Respectiva persoană, care, în timpul meciului a purtat banderola de om de ordine, nefiind însă trecut pe foaia oficială, a fost scos de pe teren de organizatori şi poliţie. ... şi un altul grăbit La meciul dintre Damore Alparea şi Crişul Aleşd s-au prezentat doar doi dintre arbitri delegaţi de AJF, motivul absenţei tuşierului Marius Chereji nefiind cunoscută. În aceste condiţii conducătorii celor două echipe au convenit să aleagă un asistent din rândul spectatorilor, în persoana lui Ioan Pirtea, arbitru onorific, de categoria I. Prezenţa asistentului de ocazie la meci n-a fost întâmplătoare, ci s-a datorat faptului că este tatăl lui Mădălin Pirtea (în foto), centralul întâlnirii. Pirtea jr. a fost protagonistul unei întâmplări inedite, fiind derutat de ceasul său, el a fluierat sfârşitul jocului, cu un sfert de oră înainte de expirarea timpului regulamentar. Gafa a fost însă remediată, jocul fiind reluat, timp în care aleşdanii au reuşit să obţină golul egalizator. În legătură cu acest eveniment, Galovits Ştefan, în prezent observator în cadrul AJF, şi-a aminitit că, în urmă cu câţiva ani, pe când era arbitru, a avut parte de o întâmplare asemănătoare. Fiind derutat de cronometrul său, a prelungit cu cinci minute meciul dintre Victoria Avram Iancu şi Minerul Ştei, în timp ce observatorul jocului îi cerea insistent, de pe marginea terenului, să fluiere sfârşitul întâlnirii.