Judoka Claudiu Baştea a fost aproape, la turneul de categoria "A" de la Rotterdam, de a cuceri o medalie şi de a-şi asigura, astfel, calificarea la Olimpiada de Vară de la Atena. Sportivul de la CSM Oradea a început cu victorii preţioase, la Ian Johns (Marea Britanie), Garik Aivazian (Rusia), Akos Braun (Ungaria) şi Jean Marceau (Canada). În meciul pentru un loc în finala mare, orădeanul a fost învins de unul dintre contracandidaţii la calificarea la JO, Yoel Razvozov (Israel), pierzând apoi, la puncte, şi întâlnirea pentru medalia de bronz cu Henry Schoeman (Olanda). Aceste rezultate au configurat următorul clasament la categoria 73 kg: 1. Vitaly Makarov (Rusia); 2. Razvozov; 3. Schoeman şi Sleeckx (Belgia); 5. Baştea şi Jereb (Slovenia); 7. Akos Braun. Ţinând cont că primii patru clasaţi din clasamentul preolimpic al EJU nu au fost prezenţi la Rotterdam, ei obţinând deja calificarea la JO, Claudiu Baştea s-a menţinut pe locul VI, devansându-l pe Wilkomirski, fiind depăşit însă de Razvozov. Mai sunt trei competiţii preolimpice (turneele de categoria "A" de la Minsk şi Tbilisi şi CE de la Belgrad), unde orădeanul poate obţine punctele necesare care să-l califice la Olimpiadă. La categoria 81 kg, Constantin Cojoc a fost învins, în primul tur, de azerul Azizov. Un rezultat foarte bun pentru judo-ul românesc l-a reuşit Alina Dumitru (48 kg), care a cucerit medalia de aur la turneul feminin de categoria "A" de la Roma, anunţându-se o candidată serioasă la cucerirea unei medalii la JO de la Atena.