Circa 600 de spectatori au venit ieri, la Grădinari, pentru a urmări pe "viu" partida amicală de fotbal dintre CF Bihorul Beiuş (în calitate de echipă gazdă) şi UT Arad. Chiar dacă beiuşenii evoluează în Liga a III-a, iar arădenii, în primul eşalon fotbalistic românesc, partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce la pauză "bătrâna doamnă" din Arad conducea cu 2-0.
Nemulţumiţi de faptul că meciul este programat la Grădinari, nu la Beiuş, arădenii n-au vrut iniţial să joace, dar Rudy Kovacs l-a convins pe Marcel Coraş, căruia i-a fost elev, de oportunitatea desfăşurării partidei.
Marcatori: Marcu 47, Borza 63 / Edson 15, Bălţoi 42
CF Bihorul: Joarză - Ciobriş, Tăut, C. Rusu, Aenoaie - Buzek, Mihoc, Matei, Tomuţiu - Mangra, M. Rusu. Au mai intrat: Lazea, Marcu, Trip, Borza, Carţiş, Morar, Raţ, Toma, Tarcea, Pocian. Antrenor: Rudy Kovacs.
UT Arad:
Repriza I: D. Tudor - Mihuţ, Pascariu, Bumbac, Simao - Melinte, C. Todea, L. Todea, Gornic - Bălţoi, Edson.
Repriza a II-a: Bordea - I. Bălan, Pascariu, Joarză, Vasiljevic - Hora, Polgar, Hidişan, Brânduşe - Furdean, Bălţoi.
Antrenor: Marin Barbu.
În minutul 59, Vasiljevic (UTA) a primit cartonaşul roşu, pentru o intrare dură asupra unui jucător de la CF Bihorul.
Arbitri: Daniel Dumuţa (centru) - Vasile Sin şi Dănuţ Pantea (asistenţi), toţi din Ştei.
Duminică, de la ora 11.00, tot la Grădinari, CF Bihorul Beiuş va juca cu FC Bihor.