Echipa Beşiktaş Istanbul a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-1 (0-1), formaţia Samsunspor, în prima etapă a ediţiei 2003/2004 a campionatului Turciei. Antrenorul Mircea Lucescu a declarat că echipa sa, Beşiktaş, a învins în deplasare, formaţia Samsunspor, în cadrul primei etape a campionatului turc, datorită norocului, a anunţat presa turcă. "Este o victorie foarte importantă pentru acest început de campionat, obţinută în faţa unei echipe puternice. Sunt fericit pentru Ahmed Hassan (n.r. - autorul a două goluri în meciul de vineri). Am preferat să încep meciul cu jucătorii pe care i-am avut şi anul trecut în echipă, deoarece nu puteam să nu îi folosesc pe cei care au câştigat campionatul", a spus Lucescu. Antrenorul Gheorghe Mulţescu a declarat că echipa Samsunspor a fost învinsă din cauza lipsei de experienţă. "Am avut cel puţin cinci ocazii pe care nu le-am valorificat şi, în plus, am primit goluri. Am făcut greşeli elementare, din cauza lipsei de experienţă. Nu am avut nici noroc", a afirmat Mulţescu. "Campioana s-a trezit târziu: 3-1" este titlul unui articol apărut într-un cotidian din Turcia, ce i-a acordat lui Pancu nota 5 şi lui Kiriţă nota 4. Ziarele turceşti îl critică pe antrenorul român că nu a dat credit noilor achiziţii, mai ales lui Ahmed Hassan, şi speră ca aceste greşeli să nu fie repetate la partidele din Liga Campionilor. De asemenea, majoritatea ziariştilor consideră că postul de titular al lui Pancu este în pericol, dacă românul va evolua şi în continuare la fel de slab cum a făcut-o vineri. Formaţia Bursaspor, antrenată de românul Gheorghe Hagi, a terminat, la egalitate, scor 0-0, partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, cu echipa Gaziantepspor, în prima etapă a campionatului de fotbal al Turciei. La echipa antrenată de Hagi, fotbaliştii români Bogdan Vintilă, Iulian Miu şi Cornel Frăsineanu au evoluat tot meciul, în timp ce Ionel Ganea a evoluat până în minutul 70, când a fost înlocuit de Mehmet. Frăsineanu a primit un cartonaş galben în minutul 40. Acesta a fost primul meci în Turcia pentru Gheorghe Hagi, în calitate de antrenor. Într-un alt meci din prima etapă, disputat sâmbătă, Galatasaray a învins, la Istanbul, cu scorul de 2-1 (0-1), pe Diyarbakîrspor. Fundaşul român al formaţiei gazdă, Gabriel Tamaş, a jucat tot meciul. Partida a fost întreruptă de două ori, o dată în minutul 57, timp de şapte minute, şi a doua oară în minutul 83, timp de cinci minute, din cauza unor pene de curent. Meciul nu s-a disputat pe arena formaţiei Galatasaray, Ali Sami Yen, aflată în renovare, ci pe Stadionul Olimpic din Istanbul.