În ciuda succesului clar cu un adversar care nu putea emite pretenții la victorie, orădenii au forțat doar cât au avut nevoie pentru a se impune cu 30-26 (17-11). Meciul a contat pentru etapa a 4-a din Seria B a Diviziei A la handbal masculin la finalul căreia echipa lui Sebastian Tudor a urcat pe primul loc al clasamentului.

Diferența de 6 goluri înregistrată la pauză, dar mai ales faptul că adversarul nu le putea pune mari probleme, l-au determinat pe Sebi Tudor să ruleze întreg lotul de jucători pe parcursul reprizei secunde. Această situație a determinat ca, în câteva rânduri, clujenii să se apropie la diferențe de trei goluri pe tabela de marcaj după ce la un moment dat se aflau la 7 lungimi distanță (21-14 în minutul 39 și 27-20 în minutul 55). La finalul partidei, antrenorul orădenilor s-a arătat nemulțumit de prestația elevilor săi susținând în același timp că forma sportivă maximă și-o dorește la derby-ul de pe teren propriu, de peste două etape, cu Minaur Baia Mare. În runda viitoare, CSM Oradea va evolua în deplasare cu „lanterna roșie” CSU Poli Timișoara.

CSM Oradea: Nedelcu, Duma – V. Păunescu 1 gol, R. Radu 5, A. Mihăilescu 2, Al. Pop 3, E. Acsinia 4, P. Stroe 1, G. Haiduc 8, R. Chiş, A. Svoboda 2, C. Liberţ 3 şi Ed. Szilagyi 1. Antrenor: Sebastian Tudor.

Universitatea Cluj:  Pătrăuş, V. Coman şi Langa – Kereki 1 gol, Cîtiu, Epure 3, Blidar 1, Al. Coman 1, R. Iova 2, Zamfor, Draia 4, Fodorean, Milăşan 4, Hordoan 4, Kotai 2 şi Barb 4. Antrenor: Alexandru Cucuiet.

Alte rezultate din etapa a 4-a: CNE Sihișoara – Academia Minaur Baia Mare 27-23, U Craiova – CSU Poli Timișoara 35-23, Avram Iancu Arad – CSU Târgu Jiu 30-34 și HC Sibiu – HCM Sighișoara 33-33. Minaur Baia Mare și CNOT Brașov au stat.

Pe primele locuri sunt: 1. CSM Oradea – 12 puncte (4 jocuri), 2. U Craiova – 12 p (4 j), 3. Minaur Baia Mare – 9 p (3 j), 4. HCM Sighișoara – 7 p (3 j) și 5. CSU Târgu Jiu – 6 p (3 j).