Gazdele, la a doua înfrângere pe teren propriu Au marcat: / Petriş `26, C. Bogdan `82 Romtrans: Petrică - Lukacs (D. Sotiuţ `46), Corb, Roşca, Biro, Ţiţ, Mateuţ (Chivari `46), M. Sotiuţ, Marincean (Caba `65), Belea, Tuduce. Antrenor: prof. Gheorghe Bulc Oţelul: Costea - Gheban, Clepce, Gavra, Ţurcaş (Chindea `63), C. Bogdan, Moş, Micula, L. Bogdan, Petriş (Rotar `72), Lucaciu (Lăzuran `87). Antrenor: Dan Jurcă Au arbitrat: Dan Mudura - Mircea Bărcan, Ciprian Danşa Observator AJF: Ioan Suciu Cartonaşe galbene: M. Sotiuţ (`38), Corb (`39), Corb (`54) / Petriş (`16), Lucaciu (`17), Costea (`38) Cartonaşe roşii: Corb (`54) După primele patru etape în care Romtrans jucase de trei ori afară şi o dată acasă, cu Bihorul Beiuş, liderul seriei, se părea că venise momentul primei victorii pentru gazde, mai ales că reveniseră la echipă accidentaţii şi suspendaţii, aşa că, pentru prima dată, se putea alinia formula standard. Din păcate, pentru cei de la Romtrans, totul s-a dovedit a fi o iluzie, echipa n-a jucat nimic, fiind depăşită, pe merit, de un adversar mult mai bine aşezat în teren, care a desenat frumos şi a fructificat prompt ocaziile create. Primul mitan a fost anost, cu oaspeţii dominând teritorial şi căutând să pericliteze poarta lui Petrică, în timp ce gazdele au încercat să taie acţiunile şteienilor, cât mai departe de propriul careu şi să încerce contraatacul, arma predilectă folosită de formaţia gazdă. Totuşi, o acţiune bine conturată a oaspeţilor l-a pus în poziţie ideală pe Petriş care, singur la 7-8 m, a îndeplinit o formalitate, 0-1. După pauză, pe teren a apărut o echipă a Romtransului schimbată în bine, cele două înlocuiri impulsionând jocul gazdelor, mult mai periculoase în ofensivă. Cu zece minute înainte de final, Tuduce (şut-bombă în transversală) şi Belea, contrat în ultimul minut în careul mic, ar fi putut aduce egalarea, dar n-a fost să fie. Ghinionul şi pasa neagră a Romtransului continuă, echipa se scufundă încet-încet şi, ceea ce este mai rău, speranţele de redresare nu se prea arată. La următorul atac, cei din Ştei au punctat încă o dată, prin C. Bogdan, al cărui lob a penalizat ieşirea inoportună a portarului Petrică, 0-2, încheind practic conturile şi adăugându-şi, în cont, cea de-a doua victorie din deplasare din acest campionat, a treia per total.