CSM CSU Oradea poate emite pretenţii la calificarea în faza următoare, după ce marţi seara a obţinut prima victorie în deplasare în grupa B a Ligii Campionilor. Campioana României a învins reprezentanta Finlandei, Kataja, scor 80-74 (15-15, 21-18, 21-20, 23-21), având acum un bilanţ de trei succese şi tot atâtea înfrângeri.

Înaintea acestei partide echipele aveau o linie similară de clasament, cu coşaveraj superior pentru orădeni, iar duelul direct s-a desfăşurat sub semnul echilibrului în cea mai mare parte a timpului. Finlandezii au început mai bine, conducând cu 10-2 după nici patru minute, dar campioana României a egalat, ba chiar a preluat conducerea (10-11). Finalul primului sfert a găsit cele două formaţii la egalitate (15-15), după care protagonistele confruntării de la Joensuu, un orăşel din estul Finlandei, cu 75.000 de locuitori, dintre care 15.000 studenţi, s-au succedat la conducere. CSM CSU a avut şi ea un avans de opt puncte (28-20), dar la jumătatea partidei mai avea doar trei (36-33).

Procentajul slab al finlandezilor la aruncările de la semidistanţă, doar 33% (9 din 27!) faţă de 54% orădenii (20 din 37), a fost compensat de precizia mai bună de la distanţă, 37%  (14 din 38), spre deosebire de 35% (6 din 17) a oaspeţilor şi de la "libere" 93% (14 din 15) -79% (22 din 28). Cu un joc bazat în mare măsură pe aruncări din afara semicercului de 6,75 metri, Kataja, cu cinci americani şi un canadian în componenţă,  s-a ţinut aproape de formaţia antrenată de Cristian Achim, care înainte de secvenţa decisivă avea un avans de patru "lungimi" (57-53). A urmat o pauză mai lungă datorată defecţiunii tabelei de marcaj, care a scos din ritm CSM CSU. Gazdele au profitat şi au trecut în avantaj (61-59) menţinut până spre final, când Mirkovic, Pasalic, de la distanţă, şi Barnette, omul meciului, au umplut coşul adversarilor şi au schimbat soarta jocului, scorul devenind 61-68. Finlandezii şi-au ieşit din mână în ultimele două minute şi pe fondul unei apărări exacte a orădenilor, victorioşi cu 80-74 pe un teren pe care liderul Le Mans a suferit singura înfrângere de până acum.

Kataja: Brown 22 puncte (6x3); King - 20 (6x3); Rannikko 8; Bradley 7 (1x3); Mullings, Johnson 6; Maakalainen 5 (1x3).

Antrenor: Greg Gibson.

CSM CSU: Barnette 26 puncte; Mirkovic 17 (4x3); Zeno 10; Denison 9; Ţibârnă 6; Pasalic 5 (1x3); Petrişor 3 (1x3);  Nicolescu 2; Paşca.

Nu au jucat: S. Pop şi T. Nicoară, ultimul fiind incomplet refăcut după accidentare.

Antrenor: Cristian Achim.

Celelalte jocuri din etapa 6 în grupa B: Khimik Yuzhne - Pinar Karsiyaka 60-78, Le Mans Sarthe - Maccabi Rishon 80-72. Meciul Umana Venezia - Avtodor Saratov s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei.