Condiţii pentru plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului
Pentru a sprijini activitatea direcţiilor de muncă, solidaritate socială şi familie şi pentru a exista continuitate în plata drepturilor deja stabilite, angajatorii, plătitori ai indemnizaţiei pentru creşterea copilului, au de îndeplinit mai multe condiţii.
Astfel, o dată cu declaraţia nominală lunară, ce urmează a fi depusă până pe data de 25 decembrie a.c., vor depune la casele teritoriale de pensii fişele cuprinzând datele de identificare a persoanelor aflate în plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului, inclusiv ale celor care au înregistrat cerere, dar pentru care dreptul nu a fost încă stabilit. Datele sunt solicitate într-un format unic care poate fi descărcat de pe site-ul CNPAS (http://www.cnpas.org), site-ul CJP Bihor (www.cjpensiibihor.rdsor.ro) sau poate fi solicitat la ghişeele caselor judeţene de pensii.
Totodată, angajatorii vor depune la Direcţia de Muncă, Solidaritate Socială şi Familie Bihor dosarele aferente indemnizaţiilor pentru creşterea copilului aflate în plată, inclusiv ale celor care au înregistrat cerere, dar pentru care dreptul nu a fost încă stabilit. Dosarele vor conţine, în principal, următoarele documente în copie, certificate pentru conformitate cu originalul: cererea de acordare a drepturilor, înregistrată la angajator; certificatul de naştere al copilului şi, după caz, livretul de familie; buletinul (cartea de identitate); certificatul privind încadrarea copilului într-o categorie de persoane cu handicap, după caz; adeverinţă, eliberată de angajatori, din care să reiasă îndeplinirea condiţiilor de stagiu de cotizare cerute de Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, situaţia deschiderii dreptului la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi a duratei acordării acesteia. Modelul adeverinţei poate fi descărcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghişeele caselor judeţene de pensii.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.