Primul turneu final al Campionatului Naţional de polo pe apă s-a încheiat ieri, la Bazinul Acoperit Crişul, Steaua reuşind să-şi consolideze poziţia de lider. Echipa CSM Oradea a avut o prestaţie bună, reuşind să învingă Dinamo, obţinând un egal în faţa Rapidului şi fiind învinsă de Steaua, în acest meci, însă, formaţia pregătită de Cornel Gordan a fost dezavantajată de grave erori comise de arbitri. Partida CSM - Steaua a debutat sub semnul echilibrului, oaspeţii conducând după primul sfert, dar internaţionalul Ramiro Georgescu, cel mai bun om al gazdelor în acest turneu, a reuşit să egaleze situaţia până la pauză. În sfertul trei, scorul s-a menţinut egal (2-2) pe fondul paradelor portarului Kuna, dar "fluieraşii" au ieşit în evidenţă, au rupt echilibrul, ajutându-i pe campioni să înscrie de trei ori pe fondul unor grave erori de arbitraj. Pe final, când zarurile erau deja aruncate, cuplul de arbitri Brosovszki - Vamos a încercat să compenseze, greşind parcă voit în favoarea orădenilor, însă steliştii n-au mai scăpat victoria din mână. Orădenii au reuşit, totuşi, să obţină şi un succes important în cadrul turneului, 8-5, cu Dinamo, echipă cu care s-au duelat pentru ocuparea poziţiei secunde în clasament. Partida a fost controlată da capo al fine de gazdel, care, după ce s-au văzut conduşi chiar în primul minut, s-au instalat la cârma jocului şi au învins la trei goluri diferenţă, ratând chiar şansa de a-şi îmbunătăţii golaverajul. De remarcat prestaţia bună şi dădătoare de speranţă a juniorilor Andrei Creţu şi George Tarnoveţchi, care şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. "În ciuda problemelor cu care ne-am confruntat, am reuşit să facem un joc bun în cadrul turneului. Sunt mulţumit de evoluţia băieţilor şi de rezultate. Păcat de meciul cu Steaua, în care arbitrii ne-au privat de obţinerea unui rezultat favorabil", a declarat antrenorul orădean, Cornel Gordan, la finalul turneului. Următorul turneu va avea loc în Capitală, în perioada 27-29 aprilie. Rezultatele consemnate în cadrul turneului: Steaua - Dinamo 10-7, CSM Oradea - Rapid 7-7, Rapid - Steaua 6-6, CSM Oradea - Dinamo 8-5, Rapid - Dinamo 6-3, CSM Oradea - Steaua 3-5. Clasament 1. Steaua 27 25 0 2 355-132 49 2. CSM Oradea 27 17 3 7 308-172 37 3. Dinamo 27 17 0 10 314-185 34 4. Rapid 27 15 4 8 316-203 34