Al doilea meci al dublei confruntări dintre Steaua Bucureşti şi CSM Leonardo Oradea, campioana en-titre a României la polo, s-a încheiat remiză, oaspeţii reuşind să egaleze în ultima secundă a meciului, prin golul de excepţie al lui Kadar.

Spre deosebire de primul meci, orădenii au abordat mult mai decişi partida, ei controlând primele două reprize ale întâlnirii. Cu Monostori în zi de graţie, autor al unei triple, cu Andrei Creţu percutant, orădenii au intrat la vestiare în avantaj, la jumătatea meciului scorul fiindu-le favorabil (4-3). Mai mult, în debutul celei de-a treia reprize, Kadar l-a executat cu sânge rece pe portarul naţionalei României, Nenciu, astfel că avantajul echipei orădene a ajuns la două goluri (5-3). Bucureştenii însă n-au cedat, au construit cu răbdare atacurile şi au egalat la cinci, prin reuşitele lui Buşilă şi Muşat. Ultima repriză a fost deosebit de disputată, cei care au spart gheaţa după o "secetă" de patru minute fiind tot orădenii, care au preluat conducerea pe tabelă graţie golului înscris de Tarnoveţchi (6-5). Steliştii s-au lansat din nou într-o cursă de urmărire, reuşind mai întâi egalarea, prin G. Georgescu, trecând apoi la conducere, după reuşita lui Negrean. Ultimele două minute au fost dramatice, fiecare echipă a ratat două atacuri, şi când totul părea terminat, Kadar Kalman a devenit eroul oaspeţilor, înscriind un gol superb, de la centrul bazinului, care l-a surprins pe Nenciu.
Steaua Bucureşti - CSM Leonardo Oradea 7-7 (2-3, 1-1, 2-1, 2-2)
La finele acestei săptămâni, mai exact sâmbătă şi duminică, Liga Naţională programează jocurile etapei a IX-a, după următorul program: Sportul Studenţesc - CSM Leonardo Oradea (partidele vor avea loc astăzi), Crişul-Dinamo Oradea - Dinamo Bucureşti, AMEFA Arad - Steaua Bucureşti, CSU "Poli" Cluj-Napoca - Rapid Bucureşti.