După bombele de marţi (eliminările neaşteptate ale lui Juventus şi Manchester United), ultimele patru jocuri din returul optimilor Ligii Campionilor n-au ieşit din sfera obişnuitului, favoritele impunându-se fără prea mari eforturi. Singura partidă în care suspansul s-a menţinut până la fluierul final a fost ce-a de pe Bernabeu, unde "galacticii" (fără două piese grele - Ronaldo şi Roberto Carlos) au învins la limită o formaţie bavareză care a crezut până la sfârşit că poate întoarce scorul, cu o încăpăţânare specific teutonă. Reuşita lui "Zizou" din primul mitan a fost suficientă însă pentru a-i califica pe madrileni în sferturile competiţiei. Pe "San Siro", campioana Europei a făcut un galop de sănătate, golul cehilor fiind un simplu foc de paie, stins rapid de dubla lui Şevcenko. Liderul din Premier League, Arsenal, a încheiat încă din prima repriză conturile cu spaniolii de la Vigo, Thierry Henry punctând de două ori în Champions League după o pauză îndelungată. După ce a ratat un penalty, croatul Prso a reuşit să înscrie golul care a trimis-o pe Monaco între primele opt formaţii europene, fază în care s-au calificat câte două echipe din Hexagon (Lyon şi Monaco), din Primera Division (Real Madrid, Deportivo La Coruna) şi din Anglia (Arsenal şi Chelsea), cărora li se adaugă liderul din Il Calcio (AC Milan) şi deţinătoarea Cuipei UEFA, FC Porto. Astăzi, la Nyon, va avea loc tragerea la sorţi a partidelor din sferturile de finală ale Ligii Campionilor şi ale Cupei UEFA. Real Madrid - Bayern M?nchen 1-0 (1-0), în tur 1-1 A înscris: Zidane `32 Arsenal Londra - Celta Vigo 2-0 (2-0), în tur 3-2 A înscris: Henry `14, `34 AC Milan - Sparta Praga 4-1 (1-0), în tur 0-0 Au marcat: Inzaghi `45+2, Sevcenko `66, `79, Gattuso `85 / Jun `59 AS Monaco - Lokomotiv Moscova 1-0 (0-0), în tur 1-2 A marcat: Prso `60