*Spiritul olimpic a pălit în faţa puterii economice Cotat cu şanse mici de a obţine o clasare pe podium, înotătorul Răzvan Florea a reuşit o performanţă deosebită, câştigând medalia de bronz a probei de 200 m spate, prima pentru nataţia masculină românească la Jocurile Olimpice. Imediat după încheierea probei, Florea a fost creditat chiar cu medalia de argint, în urma descalificării americanului Aaron Peirsol, câştigătorul întrecerii. Acesta a folosit o tehnică neregulamentară de întoarcere, în urma căreia, într-o primă fază, a fost descalificat de juriul concursului. Cum era însă vorba de un sportiv american, lucrurile n-au rămas deloc aşa. Puterea economică şi cea a diplomaţiei sportive a învins decizia corectă a arbitrilor. Apelul făcut de delegaţia SUA a fost admis, chiar dacă acest lucru a însemnat o încălcare a spiritului olimpic şi al fair playului, comisia de judecată motivând că arbitrul care a semnalat greşeala (confirmată şi de reluările trasnmisiunii TV) comisă de Peirsol nu şi-a putut susţine poziţia într-o limbă de circulaţie internaţională. Americanii au reprimit aurul, iar Florea a rămas cu medalia de bronz, însă noi am rămas cu un gust amar văzând cum mult trâmbiţatul fair-play rămâne doar o vorbă goală chiar şi la Jocurile Olimpice... Atletism Marian Oprea va fi prezent în finala probei de triplusalt. În calificări el a realizat a treia performanţă, 17,44 m, care i-a asigurat prezenţa în ultimul act al întrecerii. Box Ionuţ Gheorghe (64 kg) l-a învins cu 28-20 pe turcul Karaogllu şi va boxa în sferturi cu italianul Di Rocco, o eventuală victorie însemnând automat obţinerea unei medalii pentru pugilistul român. Canotaj România are patru echipaje (dintre care trei cu şanse la medalii) calificate în finalele ce se desfăşoară astăzi şi mâine. Haltere Sebastian Dogariu (77 kg) s-a clasat pe locul 11, după ce a obţinut un rezultat de 345 kg (155 la smuls şi 190 la aruncat). La aceeaşi categorie Claudiu Heghedus a fost descalificat. Înot Dragoş Coman s-a calificat în finala probei de 1500 m, obţinând al şaselea timp. Simona Păduraru a concurat în finala probei de 800 m liber Camelia Potec (800 m liber) a fost elimnată în serii Ioan Gherghel (100 m fluture) a fost eliminat în serii Judo Ultimul reprezentant al României în concursul de judo, Gabriel Munteanu (+100 kg), a părăsit competiţia, fiind învins mai întâi de rusul Alexander Tmenov, iar apoi, în recalificări, a cedat şi în faţa brazilianului Hernandes. Sărituri în apă Ramona Ciobanu a concurat în calificările probei de săritură în apă - platforma de 10 m, dar s-a clasat doar pe locul 24.