Cel mai important atlet bihorean al momentului, Laviniu Chiş, legitimat la CSM LPS Bihorul Oradea, a reuşit o nouă clasare pe podiumul unui concurs naţional de alergare. Astfel, în cadrul Crosului „15 noiembrie”, care a comemorat 29 de ani de la manifestaţiile ce au avut loc în Braşov, Laviniu Chiş s-a clasat pe locul al 3-lea în cadrul categoriei open seniori.

Traseul pe care s-a alergat a fost întocmai cel pe care manifestanţii împotriva comunismului l-au parcurs în 15 noiembrie 1987. A fost o competiţie de un înalt nivel, cu trei kenieni, dar şi cu Nicolae Soare, unul dintre cei mai buni atleţi români, prezenţi la linia de start. După cum era de aşteptat, concursul a fost câştigat de un atlet kenian, locul al doilea fiind ocupat de Nicolae Soare, iar ultima treaptă a podiumului a fost adjudecată de Laviniu Chiş. „S-a alergat foarte tare pe un traseu cu o lungime de aproximativ 4.900 de metri. Timpul reuşit de Laviniu a fost de 13 minute şi 33 de secunde, unul excelent de altfel”, a declarat Robert Olah, antrenorul atletului. Pentru sportivul orădean urmează Campionatul European de cros care se va desfăşura la data de 11 decembrie în localitatea Chia din Sardinia (Italia). „Sperăm ca echipa de juniori din care face parte şi Laviniu să se claseze între primele 6”, a mai afirmat antrenorul Robert Olah. De menţionat că Laviniu Chiş a câştigat nu mai puţin de 15 medalii în acest sezon în cadrul campionatelor naţionale la care a luat parte, precum şi o medalie de bronz la Balcaniadă cu echipa României. În competiţia fetelor, Alexandra Bărcui s-a clasat pe locul al 4-lea la categoria copii 1, iar Szamanta Potra a terminat a 7-a la juniori 3.