Meciurile din sferturile de finală au stabilit oponentele Croaţiei şi Ungariei, câştigătoarele grupelor A şi B, în semifinalele Campionatului European de polo de la Zagreb. Italia a câştigat sfertul de finală împotriva Germaniei, scor 6-2 (2-1, 2-1, 1-0, 1-0), adversara sa din semifinale fiind Ungaria, în timp ce Serbia a dispus de campioana europeană Muntenegru, cu 6-5 (1-2, 1-1, 2-1, 2-1), şi va evolua în penultimul act, cu Croaţia. Ambele meciuri vor avea loc astăzi.

Echipa României va juca, tot astăzi, în primul meci pentru locurile 7-10, cu Turcia, câştigătoarea urmând a evolua, mâine, pentru clasarea finală pe locurile 7-8, în timp ce învinsa va evolua pentru locurile 9-10. Cele două formaţii s-au mai întâlnit şi în grupa A, românii impunându-se lejer cu 12-6. În partida precedentă la acest turneu final, Turcia a învins surprinzător cu 9-6 pe Macedonia.

Tricolorii au încheiat grupa A preliminară pe locul patru, cu 7 puncte, ratând calificarea în sferturile de finală.

Programul meciurilor de astăzi:

Ora 11:00: Rusia-Macedonia, pentru locurile 11-12;

13:00: Spania-Grecia - locurile 7-10 (Digi Sport Plus);

15:00: Turcia-România - locurile 7-10 (Digi Sport);

18:45: Serbia-Croaţia - semifinala I (Digi Sport Plus);

21:40: Italia-Ungaria - semifinala a II-a (Digi Sport Plus).

Mâine vor avea loc meciurile de clasament pentru locurile 9-10, între învinsele din cele două partide din grupa 7-10 (ora 11.00), pentru locurile 7-8 (ora 13.00) şi jocul pentru locurile 5-6 (ora 15.00).

Sâmbătă, de la ora 18.45, vor juca învinsele din semifinale, pentru medalia de bronz, iar învingătoarele vor disputa finala mare, de la ora 20.30.