Victorioasă în meciurile cu Turcia şi Spania, naţionala de polo a României a întâlnit ieri, în cel de-al treilea meci din Grupa A a Campionatului European, echipa gazdă, Croaţia. În ciuda unui început curajos de meci, Cosmin Radu & Co. au trebuit să se recunoască învinşi, în principal datorită unui "sfert" al treilea excelent pentru croaţi. După 32 de minute de joc, România - Croaţia 7-13 (4-3, 1-3, 1-4, 1-3). În următorul meci, programat mâine, România va întâlni Italia.

Gazdele au deschis scorul prin Dobud (0-1), dar au urmat trei goluri consecutive pentru elevii antrenorilor Kovacs Istvan şi Ladislau Balanov, marcate de Cosmin Radu, Alexandru Matei şi Ramiro Georgescu (3-1). Muslin a redus din diferenţă (3-2), dar Andrei Iosep a refăcut "ecartul" de două goluri (4-3). După ce Ramiro Georgescu a "ţintit" bara, Buslje n-a iertat, dar România a încheiat primul "sfert" în avantaj (4-3).

În debutul "sfertului" secund, portarul croat a fost salvat de bară la aruncările lui Radu şi Matei, iar "dubla" lui Buslje a readus Croaţia în avantaj (4-5). Alexandru Ghiban a egalat la 5, dar Boskovic a ripostat imediat, la jumătatea partidei scorul fiind România - Croaţia 5-6.

Din păcate, croaţii au "defilat" în cel de-al treilea "sfert", marcând de patru ori, în timp ce România a punctat o singură dată prin Iosep. Astfel, cu 8 minute înaintea finalului meciului, gazdele conduceau cu 10-6. Şi în ultima parte a jocului croaţii au fost "vioara întâi", ei distanţându-se pe tabelă şi impunându-se la finalul partidei cu 13-7.