După ce i-au zdrobit pe clujeni, Formaţia de polo CSM Oradea a continuat evoluţiile bune în cadrul celui de-al doilea turneu al returului ce se desfăşoară la Arad. Echipa pregătită de Cornel Gordan a dispus fără drept de apel de CSU-Poli Cluj-Napoca, cu un neverosimil 17-1, dar a fost învinsă de campioana Steaua, după un meci pe muchie de cuţit, în care (ne)cavalerii fluierului şi-au făcut datoria faţă de Capitală şi faţă de Federaţie, "înecând" trupa de pe Crişul Repede. Partida disputată cu Poli Cluj-Napoca a fost fără istoric, orădenii câştigând trei reprize la zero şi încasând doar un singur gol, pe finalul meciului, mai mult din fair play pentru adversar. Partida cu "militarii" a debutat sub semnul echilibrului, însă, în sfertul doi, campioana a reuşit să se distanţeze la patru goluri (scor 6-2), pe fondul unor decizii controversate ale arbitrilor care au dezavantajat CSM. "Am reuşit să revenim în ultimele opt minute, graţie excelentei prestaţii ale internaţionalului Ramiro Georgescu, egalând situaţia la 10, când mai erau 60 de secunde din joc. Cuplul de arbitrii Băjenaru -Toth a avut însă grijă de campioni, oferindu-le o superioritate numerică gratuită, dar refuzând acelaşi lucru orădenilor, la ultimul atac al meciului", ne-a precizat Dorin Roşca, organizatorul de competiţii al echipei de pe Criş. În asmenea condiţii nu e de mirare că partida s-a încheiat cu o bătaie generală între jucătorii celor două echipe. CSM Oradea - CSU-Poli Cluj-Napoca 17-1 (3-0, 5-0, 5-0, 4-1) CSM Oradea - Steaua Bucureşti 10-11 (1-1, 1-5, 3-3, 5-2) Iată şi lotul echipei CSM, în paranteză fiind trecute numărul golurilor marcate în cele două partide: Kuna Péter, Dorin Creţu (portari), Jancso David, Korbuly Tamas 2+2, Bogdan Lorant 1+2, Cosmin Goina 4+0, Mihnea Alexandrescu 2+0, George Tarnoveţchi 1+0, Bogdan Câmpianu, Ramiro Georgescu 1+5, Mircea Mălai 0+0, Flavius Mănucu 2+0, Cosmin Baidoc 3+1, Andrei Creţu 2+0. Partida a fost arbitrată de cuplul: Andrei Băjenaru (Bucureşti) - Toth Francisc (Târgu Mureş). Rezultate înregistrate în a doua şi a treia etapă: Rapid - Astra Arad, 8-3, Steaua - Sportul Studenţesc 24-4, CSM Oradea - CSU Poli 17-1, Sportul - CSU Poli 17-12, Astra - Dinamo 6-17, CSM Oradea - Steaua 10-11. Aseară, după închiderea ediţiei, s-au disputat jocurile: CSU Poli - Dinamo, Rapid - Sportul, CSM Oradea - Astra. Astăzi, vor avea loc întâlnirile: Steaua - Astra, CSU Poli - Rapid, Sportul - Dinamo (dimineaţa), Rapid - CSM Oradea, Dinamo - Steaua, Astra - Sportul. (după-amiază). Turneul se va încheia mâine cu partidele: CSM Oradea - Dinamo, Steaua - Rapid, CSU Poli - Astra. Sportul Studenţesc stă. Clasament 1. Steaua Stirom 21 19 0 2 293-101 38p 2. Dinamo 20 15 0 5 249-129 30 3. CSM Oradea 21 14 2 5 254-135 28 4. Rapid 20 12 2 6 239-148 26 5. Astra Arad 20 5 2 13 157-259 12 6. CSU Poli Cluj 21 3 1 17 131-310 7 7. Sportul Studenţesc 21 1 1 19 137-378 3