Prima manşă a semifinalelor Cupei României la fotbal s-a încheiat cu succesul echipelor gazdă, Rapid şi Farul luând o opţiune importantă în privinţa calificării. Dacă "marinarii" vor avea de tras pentru a-şi certifica prezenţa în ultimul act al competiţiei, victoria la scor obţinută de rapidişti îi îndrituieşte pe elevii lui Răzvan Lucescu să considere cu un pas (mare) în finală. Pe malul mării, Farul şi FC Naţional au oferit o dispută încrâncenată, un duel al tacticii defensive, adjudecat la limită de constănţeni, care s-au impus graţie golului înscris de Liviu Mihai, la doar două minute de la începutul reprizei secunde. La fel ca şi în jocul cu Steaua, bancarii au creat un sistem defensiv foarte bine pus la punct, gazdele reuşind să-l străpungă doar o dată. Dacă va fi sau nu suficient, se va vedea în jocul retur, ce se va disputa pe stadionul Cotroceni. În cea de-a doua semifinală, Rapid s-a chinuit mai bine de 45 de minute pentru a depăşi revelaţia competiţiei, Petrolul, echipă care, în tururile anterioare, eliminase Dinamo şi Poli Timişoara, dar care a cedat acum la o diferenţă categorică în faţa "europenei" din Giuleşti. Feroviarii au deschis scorul prin Pancu, aflat la prima reuşită de la revenirea sub Podul Grant, dar "găzarii" au egalat la doar două minute, anunţând o surpriză. N-a fost să fie, pentru că, în repriza a doua, giuleştenii au rezolvat în proporţie de 90% soarta calificării, înscriind trei goluri care transformă returul într-o simplă formalitate pentru trupa pregătită de Răzvan Lucescu. Chiar dacă nu vor câştiga titlul şi nu se vor clasa pe locul doi în Divizia A, rapidiştii au mari şanse să joace şi la toamnă în Cupele Europene, dacă vor câştiga Cupa României. Iar după rezultatul înregistrat miercuri seară, mai au doar un hop, finala. Farul Constanţa - FC Naţional 1-0 (0-0) Marcator: L. Mihai 47 Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti 4-1 (1-1) Marcatori: Pancu 36, D. Niculae 65, V. Moldovan 67, Burdujan 72 / Hadnagy 37 Returul acestor jocuri se va desfăşura pe 26 aprilie. Text foto: Pancu, Moldovan şi Niculae au marcat fiecare câte un gol