Selecţionatele de juniori născuţi în anii 2000 şi 2002 din Bihor şi Hajdu-Bihar s-au întâlnit ieri într-o dublă întâlnire la Oradea, pe Stadionul Municipal din Oradea.

Primul meci, care a opus echipele alcătuite din jucători născuţi în 2002, s-a încheiat la egalitate. Bihorenii au condus prin golul marcat de  Vlad Paul (LPS Bihorul), oaspeţii egalând dintr-o lovitură de la 11 metri.

Selecţionata bihoreană, coordonată de antrenorii Ionel Negrea şi Claudiu Mutu, a avut în componenţă copii de la LPS Bihorul, CSM Oradea, Olimpia Salonta, Luceafărul Oradea, CF Bihorul Beiuş şi Viitorul Marghita. Din primul minut au jucat Gitye – Grigoroşcuţă, Borma, Colombo, Ioviţă, Costea, H. Beiuşanu, Blăgea, Degău, V. Paul, Petrică, pe parcurs intrând Coca, Bălan, Abagiu, Vereş, Farcaş, Baciu, Săutiuţ, Marina, Benţe, Buta şi Blidar.

Jocul a fost arbitrat de Adrian Venter – la centru, Paula Popa şi Adina Moza - asistenţi.

Cel de-al doilea joc, între juniorii din 2000, a fost câştigat de selecţionata bihoreană, scor 4-2 (1-1), graţie reuşitelor lui Ionuţ Iga (Olimpia Salonta) 30, Răzvan Farcaş (LPS Bihorul) 65, Darius Haş (CSM Oradea) 68 şi Fabian Cioloş (CSM Oradea) 72. Oaspeţii au marcat în minutele 18 şi 70.

Antrenorul Florin Farcaş a contat pe juniori de la  CSM Oradea, LPS Bihorul Oradea şi Olimpia Salonta. În formula de start s-au regăsit Egri – Pascu, Tenche, Moza, Panti – Beiuşanu, Toma – Oltean, Silaghi, Petrila – Iga. Au mai evoluat Zaha, Rusca, Bărcaş, Man, Fugiu, Haş, Reştea, Cioloş, R. Farcaş.

Arbitrii întâlnirii au fost Andrei Pirtea – la centru, Adina Popa şi Cristina Vuşcan.

Acţiunea a fost organizată de AJF Bihor şi Primăria Oradea, în baza unui protocol de colaborare cu forul fotbalistic maghiar din judeţul vecin.