Trei echipe româneşti în sferturile de finală Handbalul masculin românesc a avut un sfârşit de săptămână fast, două reprezentante, HCM Constanţa şi Dinamo Romconstruct Bucureşti, reuşind calificarea în sferturile de finală ale Challenge Cup, respectiv EHF Cup. Reamintim că în urmă cu o săptămână şi HC Minaur Baia Mare a obţinut biletele pentru turul următor al aceleaşi competiţii. HC Municipal Constanţa a reuşit să remonteze handicapul de trei goluri din prima manşă (27-30), graţie victoriei, 23-17 (11-8), repurtată ieri, acasă, în faţa formaţia SKIF Krasnodar, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei. Cei mai buni marcatori ai echipei învingătoare au fost Florin Nicolae (8 goluri), Marius Stavrositu (4), Cosmin Băiceanu (3). La partidă au asistat 2.000 de spectatori. Mult mai lejer, ce-i drept în faţa unui adversar modest, BK 42 Karis (Finlanda), s-a calificat Dinamo Romconstruct, după două victorii, 35-28 (17-14), în deplasare, şi 41-26 (18-11), pe propriul teren. În meciul retur, disputat ieri, la Buzău, George Nicolae şi Marian Cozma au fost principalii marcatori ai echipei Dinamo, cu câte 7 goluri. Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale ambelor competiţii va avea loc astăzi.